Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ocaklı son yolculuğuna uğurlandı

17 Kasım 2008 / 21:49
Yakalandığı amansız hastalığa yenik düşen Karadeniz müziğinin ünlü sesi Erkan Ocaklı son yolculuğuna uğurlandı. Cami avlusu Ocaklı'nın sevenlerine yetmedi.
FATİH SULTAN KAR
Kanser rahatsızlığı nedeniyle önceki gece Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 59 yaşında vefat eden Erkan Ocaklı için, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii'nde tören düzenlendi.

Tören dolayısıyla cami ve avlusunda izdiham yaşanırken, Ocaklı'yı son yolculuğuna uğurlamak için gelen sevenleri, caminin bulunduğu Kısıklı Caddesi'nin de trafiğe kapanmasına neden oldu.

Törene katılan İstanbul Valisi Muammer Güler, yaptığı konuşmada, ''Kültür hayatımızın çok önemli bir değerini kaybettik. Her insana nasip olmayacak bir törenle uğurluyoruz. Hepimizin başı sağ olsun'' dedi.

Pendik Müftülüğünden Nevşehir Müftülüğüne atanan Süleyman Aktaş, Ocaklı'nın ölmeden 35 Yasin-i Şerif okuyup Kelime-i Şahadet getirdiğini anlatarak, şunları söyledi: ''Türkiye kaybetti. Türk-İslam dünyası kaybetti. Bunun en güzel örneği sizlerin burada olmasıdır. Erkan Ocaklı, sadece Karadeniz Kültürü'ne hizmet etmedi. O, Türkiye, hatta İslam dünyası kültürüne hizmet etti. Mısır, Suriye, Ürdün halkı onu her gittiği zaman saygıyla karşılardı. Büyük hizmetlere adım atan bir insandı. Bizleri, düşünce dünyamızın derinliklerinden gelen bu insanlar ayakta tutuyor. Erkan hoca, nasıl müftüye saygı gösteriyorsa, devletin de sanatçıya sahip çıkması lazım.''

Erkan Ocaklı'nın kardeşi Mehmet Ocaklı da ''Ben ağabeyimi kaybettim ama bu insanlar da sanatçısını kaybetti. Erkan Ocaklı'yı kaybetmenin acısına dayanmak zor tabii. Böyle milyonlarca insana mal olmuş, gönüllerine taht kurmuş bir insanın bana bıraktığı soyadıyla gurur duyuyorum'' diye konuştu.

Sanatçı Kamil Sönmez, ''Bugünlerde yakın arkadaşlarımızı sırayla kaybetmeye başladık. Erkan Ocaklı, 30 yıllık arkadaşım, dostum idi. Yaş olarak benden küçük, ama benim ustamdı'' dedi.

Oyuncu Yavuz Karakaş, ''Şöyle bir laf vardır, 'Adam gibi adam'. Erkan Ocaklı, öyle bir insandı'' dedi.

Tören sırasında, Ocaklı'nın 30 yıllık arkadaşı mahalli sanatçı Necati Selvitop Erkan Ocaklı'nın öz geçmişini okudu.

Cenaze törenine katılanlar, tabuta sarılarak ağlayan sanatçının eşi Nebahat, oğlu Acarkan ile kızı Büşra Ocaklı'ya taziyelerini iletti.

Törene, Trabzon Belediye Başkanı Mehmet Volkan Canalioğlu, Trabzon'un Maçka İlçesi Belediye Başkanı Mehmet Genç, Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır, iş adamları İbrahim Cevahir, Mustafa Günaydın, Necmettin Yılmaz, Şadan Kalkavan, Mahmut Ekşi, sanatçılar İsmail Türüt, İbrahim Can, Adnan Yılmaz, Cengiz Kurtoğlu, Sait Uçar, Davut Güloğlu, Volkan Konak, Zeynep Başkan, Yusuf Cemal Keskin'in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Cenazeye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Trabzonspor Kulübü, iş adamı Mehmet Ali Yılmaz ile çok sayıda kurum ve kuruluş da çelenk gönderdi.

İkindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Erkan Ocaklı'nın üzerine Türk Bayrağı örtülen naaşı, bir süre eller üzerinde taşındı.

Törene katılanların çiçekler attığı Ocaklı'nın naaşı, izdiham nedeniyle güçlükle konulduğu cenaze aracıyla götürüldüğü Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 3444 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri