Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öcalan, Baydemir'in cezasını kesti

01.12.2010 13:49
İmralı mahkûmu Öcalan'ı kızdıran Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir cezalandırılıyor.

BDP, Başkan Baydemir'i cezalandırmak için Diyarbakır Belediyesi'ne kılıfına uydurarak 'eşbaşkanlık' sistemi getiriyor.

Habertürk gazetesinden İnan Gedik, imzalı habere göre "Silahlar miadını doldurmuştur" sözleriyle Öcalan'ı sinir küpüne çeviren Baydemir'e parti yönetimi ceza kesti.

KARAR BDP'NİN İDDİASI

BDP Genel Merkez ve bazı il yönetimlerinde uyguladığı eşbaşkanlık sistemini belediyelere de uygulama kararı aldı. BDP'nin bu kararı vermesinde Baydemir'in durumu etkili oldu.

RESMİ ADI "BELEDİYE BAŞKANVEKİLLİĞİ"

Öcalan'a özeleştiri verdikten sonra geri plana çekilen Baydemir, fiiliyatta Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olacak ancak yetkilerini başka bir eşbaşkanla paylaşacak. Eşbaşkanı resmi görevi ise "belediye başkanvekilliği" olacak.

BAYDEMİR KCK YEMİNİ ETMEMİŞ

Yine Habertürk'ten Ali Kemal Erdem imzalı habere göre Emniyet Müdürlüğü tarafından KCK'yla ilgili hazırlanan raporda Osman Baydemir dışında bütün belediye başkanlarının iddianameye giren KCK'ya bağlılık yemini ettiği iddia edildi. 28 Mart 2009'da Diyarbakır'da DTP adına seçime katılacak başkan adayları için Sur ilçesinde "Yerel yönetimler toplantısı" adı altında düzenlenen yemin törenine Baydemir bir bahane ile katılmamış.

YEMİN TÖRENİ

Yeminde "Her şart altında halkların iradesini esas alarak demokratik Türkiye ve özgür demokratik konfederal bir Kürdistan'ın inşaası için çalışacağıma" gibi ifadeler yer alıyor.

DEVLETİN VERDİĞİ KORUMALARI KABUL ETMEDİ

Diyarbakır Valiliği Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e polis koruma tahsis etti ancak Baydemir korumaları "Gideceğim yerlerde sorun yaşarlar" gerekçesiyle kabul etmedi. Polis istemeyen Baydemir'e Emniyet gizli koruma yapıyor

Gazete Haberturk

Bu haber toplam 1070 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri