Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Teröristbaşından aleni tehdit

27.08.2010 16:16
İmralı Cezaevi'nde bulunan Öcalan'ın avukatlarıyla yaptığı görüşme, internette yayınlandı. Teröristbaşı Abdullah Öcalan, referandum öncesi tehditler savurdu.

İmralı Cezaevi'nde bulunan Öcalan'ın avukatlarıyla yaptığı görüşme, internette yayınlandı. Diyarbakır'da referandum lehine açıklama yapan sivil toplum örgütlerini 'bu cesareti nereden alıyorlar?' diyerek tehdit eden terörist başı, eylemsizlik sürecinden sonra da yeni bir çatışma döneminin başlayabileceği tehdidinde bulundu: "Hatta orta-yoğunluklu bir savaş gündeme gelebilir. Sadece kırsalda değil, kent merkezlerine de sıçrar. İki halk karşı karşıya gelir, yüzlerce kişinin ölümüne yol açabilir. Tehlike büyüktür, herkesin dikkatini çekiyorum."

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 3 Eylül'de Diyarbakır'da yapacağı mitingte yeni bir şey söyleyeceğini zannetmediğini belirten Öcalan, hükümetin bir oyalama taktiği içinde olabileceğini iddia etti. Öcalan, "Halkla yoğun tartışılmalı, AKP'yi ciddi ve samimi görürlerse tutumlarını elbette değiştirebilirler, buna ben değil kendileri karar verirler. Aksi takdirde yani AKP'yi ciddi ve samimi görmüyorlarsa mevcut boykot tutumlarını daha da aktifleştirebilirler."

Devlet ile görüştüğünü de açıklayan Öcalan, bu konunun neden bu kadar tartışılmasına ise bir anlam veremediğini belirtti. Bu görüşmelerin tarihsel arka planı olduğunu açıklayan Öcalan, "görüşmeyi yapanın devlet olduğunu, gelenlerin genelkurmaydan, istihbarattan veya sivil otoriteden olmasının ise bir önem taşımadığını bildirdi.

Diyarbakır'daki esnaf ve sanayicilerin referandum konusundaki açıklamalarına değinen Öcalan, sivil toplum kuruluşlarını ise tehdit etti: "Selahattin Demirtaş için Pol Pot tarzı filan demişler. Saçmalıktır bu. Bu cesareti nereden alıyorlar?"

Türkiye'nin demokratik bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu söyleyen Öcalan, bu olmadan demokratik çözümün gelişemeyeceğini belirterek tehditlerini sürdürdü: "Bu olmazsa ne olur? Ben uyarımı tekrarlıyorum. Eylemsizlik sürecinden sonra yeni bir çatışma dönemi başlar, hatta daha önce Cemil Bayık'ın da söylediği orta-yoğunluklu bir savaş gündeme gelebilir. Sadece kırsalda değil, kent merkezlerine de sıçrar. İki halk karşı karşıya gelir, çatışma kaçınılmaz olur, onlarca hatta yüzlerce kişinin ölümüne yol açabilir. Tehlike büyüktür, herkesin dikkatini çekiyorum."

Cihan

Bu haber toplam 1846 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri