Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karayılan'dan iddialı referandum çıkışı

18.08.2010 13:43
"Öcalan ile devlet görüştü" iddiasıyla gündeme gelen Karayılan ateşkes kararı ve boykotla ilgili de ilginç iddialarda bulundu.

PKK’nın Ramazan ateşkesinin devlet ile Öcalan’ın anlaşmasıyla gerçekleştiğini ileri süren Murat Karayılan’ın sözleri gündeme bomba gibi düşerken ateşkes ve referandumla ilgili yeni açıklamaları da çok konuşulacak.

PKK'nın referandum kararının neredeyse sonucu tayin edecek bir düzeye geldiğini ileri süren Karayılan, "Eğer biz şu anda savunma savaşını etkili bir biçimde sürdürmüş olsaydık evetçilerin kaybedeceği kesindir" iddiasında bulundu.

Boykot kararında Kürt halkının kendi çıkarına bir gelişme olması durumunda değişiklik olabileceğini ima eden Karayılan, açıklıkla bu işin bir pazarlık ve siyaset konusu olduğunu söyledi.

Karayılan PKK’ya yakınlığı ile bilinen Fırat Haber Ajansı’na konuştu. PKK’nın Türkiye gündemini belirlemede geleceğini tayin etmede önemli bir konum kazandığını iddia eden Karayılan şunları söyledi:

"Türkiye siyaseti için önem kazanan referandum sürecinin belirlenmesinde hareketimizin rolü çok önemlidir. Neredeyse sonucu tayin edecek bir düzeye gelindiği açık ortadadır. Eğer biz şu anda savunma savaşını etkili bir biçimde sürdürmüş olsaydık evetçilerin kaybedeceği kesindir. Bizim eylemsizliği ilan etmemiz bir denge oluşturmuş durumda. Aynı zamanda bu AKP’nin eğer varsa bir samimiyeti adım atmasının koşullarını yaratmıştır. 

Boykot kararı ise ayrı bir şeydir. Doğrudan tarafların kaybetmesi veya kazanmasına yol açan bir tutum olacaktır. Mevcut tarafların tutumlarında her hangi bir değişiklik görülmediği sürece boykot kararında bir değişiklik de olmamalıdır. Bu konu elbette ki bir pazarlık ve siyaset konusudur. Kürt halkı bugün Türkiye siyasetinde bir güç haline gelmişse bunun siyasetini de yapmak durumundadır. Kürt halkının istemlerine cevap verecek gelişmelerin yaşanması halinde elbette ki Kürt hareketi ve halkımız boykot kararını gözden geçirebilir. Ama böyle bir durum ortada yokken gevşemenin yaşanması çok tehlikeli bir şeydir. Kendi kendini boşa çıkarma sonucuna yol açar. Bu nedenle hiç kimse boykot kararını ileri geri çekmemelidir."

Bu haber toplam 1530 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri