Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öcalan'dan şok pkk itirafı

29.01.2010 15:35
Kürtlerin siyasi iradesinin sonucu var olduğunu savunduğu PKK'yı bu sefer 'yasadışı silahlı bir örgüt' olarak tanımladı.

Terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'dan PKK'ya ilginç benzetme. Öcalan bugüne kadar Kürtlerin siyasi iradesinin sonucu var olduğunu savunduğu PKK'yı bu sefer 'yasadışı silahlı bir örgüt' olarak tanımladı.

ANF'nin haberine göre, Öcalan avukatlarıyla yaptığı haftalık görüşmede BDP'ye uyarılarda bulundu. "AKP'nin Kürt siyasetçilerine siyasi operasyonlar yaparak kendince önlem aldığını" savunan Öcalan, şöyle konuştu:

"Demokratik çevrelerin kendi çalışmaları olabilir ama gene de BDP'ye değişik çevrelerin katılmasını önemli buluyorum. 1 Şubat'taki Kongre'den sonra bu çatı partisi benzeri çalışmalara hız verilebilir. Bu çalışmalar önemlidir. Daha önce bir çok parti kapatıldı. Bu yenisi olmamalıdır. Uyarmıştım, önerilerimi de yapmıştım, tekrar ediyorum ve uyarıyorum; aynı hatalara düşmemek önemlidir. Şunu da belirtmek istiyorum; İşte 'PKK'nin sözcüsü olmak' falan deyip partiyi kapatıyorlar. PKK yasa dışı silahlı bir örgüttür. PKK der ki 'ben devletle sorunlarımı silahla çözüyorum'. PKK'nin kendi gücü, oluşumu, daha ağırlıklı olarak dağda ve kırsalda bir yapılanması var. Ama BDP der ki 'biz sorunlarımızı Meclis aracılığıyla yasal zeminlerde tartışmak ve çözmek istiyoruz.' Bu ayrımı iyi koymak gerekir. PKK'nin sözcülüğü söz konusu değildir. Kaldı ki PKK kendi sözünü söyleyebilir."

-"BDP DİKKATLİ OLMALI"-

Öcalan, BDP'ye kapatılmama konusunda tavsiyelerde bulunarak şöyle dedi:

"Eğer süreç gelişirse ve tarafların tartışma noktasında bir aracıya ihtiyaç olursa ve gerekli görülürse BDP bu aracılığı üstlenebilir. Ancak şimdiden bu biçimiyle kimsenin sözcüsü değildirler. Bu 'PKK terörist bir örgüttür' tartışmasına da gerek yok. PKK'yi terörist ilan etmek BDP'nin görevi ya da işi değildir. Bu konuda lafı evirip kıvırmaya, dolandırmaya gerek yok, 'PKK'yi terörist ilan etmek benim işim değil' denilebilinmelidir. PKK'nin devletle olan sorununu silahla çözmeyi tercih eden yasa dışı bir örgüt olduğunu herkes bilir. Sonuçta PKK ile BDP arasında bir bağ olması mümkün de değil, mantıklı da değil. BDP'nin örgütlenmesi de bu çerçevede düşünülmelidir. Daha önceki partiler biraz bu sebeple kapatıldı. Yeni parti bu hususlarda dikkatli olmalıdır. Parti açıp kapatmakla nereye varılacak? Sonuçta bunu kırmak gerekiyor."

-KCK OPERASYONLARI-

KCK operasyonu kapsamında son tutuklamaları da değerlendiren Öcalan, "Bu son tutuklanmalar işte KCK, DTK falan diye yapıyorlar. Ama KCK'nin DTK yani Demokratik Toplum Kongresi ile ilişkilendirilmesi mümkün değil. Daha önce de söyledim. DTK bütün Kürtleri örgütler, yasaldır. İşte Kürtlerin tüm alanlardaki örgütlenmelerini sivil toplum alanındaki örgütlenmesini oluşturur" dedi. (ANKA)

Bu haber toplam 1474 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri