Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öcalan ve Aydınlar İstemedi

18.12.2009 15:10
Türk, Öcalan’ın ve aydınların milletvekillerinin mücadelesini parlamento zemininde sürdürmeleri gerektiği konusunda görüş bildirdiklerini söyledi

Kapatılan DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk, eski DTP'li 19 milletvekilinin istifa etmeyeceğini açıkladı. Türk, DTP'lilerin siyasete BDP çatısı altında devam edeceğini bildirdi.

 

Türk, halkın, sivil toplum örgütleri ile Öcalan’ın milletvekillerinin mücadelesini parlamento zemininde sürdürmeleri gerektiği konusunda görüş bildirdiklerini söyledi ve istifa kararından vazgeçtiklerini açıkladı.

 

Türk, "Çarşamba günü İmralı’da sayın Öcalan’la avukatları bir görüşme yaptılar bu görüşme sonucunda sayın Öcalan da parlamento zemininin terk edilmesinin doğru olmadığını ve mücadelenin devam etmesini istediğini bize ilettiler" dedi. 

 

DTP'nin kapatılması kararını eleştiren Türk, "Bu karar inkar, imha, asimilasyon politikalarının devamını isteyen bir anlayışın devamıdır. Bu kararı hukuki görmüyoruz. Biliyorsunuz uzun süredir siyasetin içindeyim. HEP'ten başlayan bu sürecin tanığıyım, o süreçlerin sanığıyım. HEP, HADEP, DEHAP, DEP kapatıldı.  Ama bugün yine barışa olan inancımızı halkların kardeşliğini sağlamaya yönelik siyasetimizi, Barış ve Demokrasi Partimizde sürdürme kararını aldık" " diye konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 1136 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri