Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ödemeler esnafı kaygılandırıyor

18 Temmuz 2008 / 17:26
Son Dönmelerde Türkiye'nin Gündemini Meşgul Eden Siyasi Belirsizliğe Paralele Olarak Yaşanan Ekonomik Durgunluk, Kastamonu'nun Taşköprü İlçesinde, Siftah Etmeden Kepenk Kapatan Esnafı Mağdur Ediyor.
Son dönmelerde Türkiye'nin gündemini meşgul eden siyasi belirsizliğe paralele olarak yaşanan ekonomik durgunluk, Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde, siftah etmeden kepenk kapatan esnafı mağdur ediyor.

Mevcut kaynakların İlçe ekonomisinin çarkını çevirmede yetersiz kalması Taşköprülü esnafları zor durumda bırakıyor. Alış verişlerdeki yoğunluğun, bir esnafın aylık zaruri ve resmi giderlerini karşılayacak potansiyelin bile çok altın seyretmesi esnafı ciddi zorluklarla karşı karşıya getiriyor. İşlerinin açılacağı ümidiyle dükkânının kepengini açan esnaf, piyasalar da beklediği canlılığın gerçekleşmemesi üzerine ekonomik durgunluğu kredi kullanarak aşmaya çalışıyor. Beklediği iş hacmini bir türlü yakalayamayan esnaf, maalesef kullandığı kredilerin geri ödemsinde de zorlanıyor.

929 kayıtlı üyeden 2007'de 297 kişinin 3 bin 522 YTL kredi kullandığını belirten Taşköprü Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hüseyin Gazi Başdoğan, bu yılın ilk 6 ayında ise133 üyenin bin 756 YTL kredi kullandığını kaydetti.

Yıllık faiz oranının yüzde 13 olduğunu aktaran Kooperatif Başkanı Gazi Başdoğan, bu oranın tarihin en düşük faiz oranı olmasına rağmen, zor ve çetin bir dönem yaşayan esnafın, kredileri ödemede zorlandığını vurguladı.

İş ve nakit açısından şehir dışı yük taşıyan nakliye esnafının ciddi sıkıntılar yaşadığını belirten Başkan Gazi Başdoğan, zaten en fazla da kredi başvurusunda kamyoncuların bulunduğunu söyledi. Başkanı Gazi Başdoğan şunları söyledi;" İlçe ekonomimizin maalesef sanayi yerine tarıma dayalı olduğundan yılda iki üç defa sıcak para girmektedir. Her ay nakit ödeme yapmak zorunda kalan esnafın yıl boyunca ihtiyacını karşılamada yetersiz kalıyor. Üyelerimizden önemli ricamız, ödeyebilecekleri kadar kredi alsınlar ve kullandıkları krediyi de kesinlikle amacına uygun, işini büyütme, teknolojisini yenileme, pazarlama veya üretime dönük yatırımlarda kullansınlar. Amacı dışında kullanılan her kredi hem üyemize ve hem de kurumumuza yük olacaktır, sıkıntı verecektir. İç ve dış ekonomilerdeki durgunluğu göz önüne alarak, bütçeleri aşan borçlanmalardan kaçınılması" uyarısında bulundu.


sondakika
Bu haber toplam 1046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri