Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bilim dünyasında akıl almaz buluş

15.04.2010 11:16
Beynin sinyallerini harekete geçiren bir cihaz geliştiren Türk öğrenciler; hareket edemeyen veya konuşamayanların dış dünya ile iletişime geçeceğini söyledi

ODTÜ’lü öğrenciler, tamamen kendi donanımlarıyla beyindeki belirli sinyalleri algılayarak elektronik cihazların kontrol edilmesini sağlayan bir sistem geliştirdi. Klavye kullanılmadan bilgisayar ekranına kelimelerin yansıtılmasına imkan sağlayan, ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin geliştirdiği cihaz, gelecekte felçli hastaların çevreyle iletişimini sağlamada ve tekerlekli sandalyelerini hareket ettirmede de kullanılabilecek.

TAMAMEN YERLİ İMKÂNLARLA

“Beyin Bilgisayar Arayüzü” adı verilen projenin yöneticisi, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Gençer, projenin hem donanımın hem de yazılımının, bölümün laboratuvarında geliştirildiğini söyledi. Gençer, “Sistem sayesinde, bilgisayara kablolarla bağlı, kafaya geçirilen bir başlıkla, klavye kullanılmadan, bir kişinin belirli beyin sinyalleri kullanılarak aklındaki kelimenin harfleri teker teker bilgisayar ekranına yansıtılabiliyor. Ekrandan harfler akarken, aktarılmak istenen harf seçiliyor. Seçilen harflerin yan yana getirilmesiyle kelime oluşturuluyor. Bu cihazla konuşma ve hareket yeteneğini kaybeden bir kişi, istediği şeyleri karşısındakine aktarabilir” dedi. Projede ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencileri Berna Akıncı (25) ve Erman Acar (25) ile birlikte görev alan doktora öğrencisi Balkar Erdoğan (27) şu bilgileri verdi: “Türkiye’de bu sistem sadece bizim bölümümüzde, tamamen kendi geliştirdiğimiz donanım ve sistemle ortaya kondu. Bunu kendimiz geliştirdik. Projenin amacı, hareket edemeyen, konuşamayanların dış dünya ile iletişimine yardımcı olmak.”

Bu haber toplam 1736 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri