Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ödül Şortluya Var,Başörtülüye Yok

18 Temmuz 2008 / 07:38
ÖSS ve OKS'de dereceye girenler için yapılan ödül törenininde başörtülü kızının sahneye çıkartılmamasına sinirlenen anne mikrofonu eline alıp haykırdı:
Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği ödül töreninde tam bir skandal yaşandı. İl genelinde ilk 500'e giren öğrencileri ödüllendirmek amacıyla düzenlenen törene ÖSS Sözel-2 dalında Türkiye 50.'si olan Zehra Öztürk adlı öğrenci kürsüye çağrılmadı. Tören sonunda aniden kürsüye çıkan kızın annesi Melek Öztürk, kızının başörtüsünden dolayı çifte standart uygulandığını belirterek tepki gösterdi.

Antalya'da ÖSS ve OKS'de başarı elde eden öğrenciler altın ve kitapla, okul idarecileri ise teşekkür belgesiyle ödüllendirildi. Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen ödül törenine okul müdürleri, öğrenciler ve velileri katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, Antalya'nın iller arası sıralamada ortalarda bulunmasını sınıf mevcutlarının yoğunluğuna bağladı. Şuan okul öncesi eğitimde Türkiye ortalamasının üzerinde bulunan Antalya'nın daha önce aynı sıralamada geri planda kaldığını belirten Gülay, "Ancak eğitimde atılan adımlar ve hayırseverlerin destekleri ile bu olumsuzluklar bir bir ortadan kalkıyor. Antalya kısa sürede eğitimde daha başarılı sonuçlar elde edecektir." dedi.

KIZIM MAHRUM BIRAKILDI


Gülay'ın konuşmasından sonra başarılı öğrenciler için düzenlenen ödül törenine geçildi. Ödül töreni sürerken kürsüye çıkan Melek Öztürk isimli veli, kızı Zehra Öztürk'ün ÖSS sözel puanda Antalya 3.'sü ve Türkiye 50.'si olduğunu ancak başörtüsünden dolayı törene çağrılmadığını bildirdi. Töreni düzenleyenlerin çiftçe standart uyguladığını vurgulayan anne Melek Öztürk, "Kızımdan daha az puan alanlar buraya şortla, plaj elbisesi ile çıkabiliyor ama benim kızım hakkından mahrum bırakılıyor." dedi. Öztürk, konuşmasını tamamlamadan görevliler tarafından kürsüden indirildi. Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay'a olaydan sonra tüm aramalara rağmen ulaşılamadı.

OKS'de Antalya birincisi olan Alanya Özel Ufuk İlköğretim Okulu öğrencisi Fatih Yiğit'in ailesi, öğretmenleri ve sevenleri büyük coşku yaşadı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1064 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri