Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öger, darbenin nasıl atlatıldığını açıladı

01.07.2009 22:08
Avrupa Parlamentosu üyesi Vural Öger, Ergenekon sürecinde Türkiye'nin kendisini sorgulama fırsatı bulduğunu belirterek çarpıcı bir iddiada bulundu.

Avrupa Parlamentosu AP Sosyalist Grup üyesi Vural Öger, Türkiye’nin “40 yıl önceki yasalarla yönetilmesinin imkansız olduğu”nu belirtti. Ergenekon sürecinde Türkiye’nin kendini sorgulama fırsatı bulduğunu da söyleyen Öger, “Bu hükümetin AB’ye sarılması darbeyi önledi” dedi.

Vural Öger, ATV-Avrupa kanalında Türkiye’nin AB süreci ve Ergenekon soruşturması gibi konuları değerlendirirken, "Türkiye çok hızlı değişiyor. Toplum, kültürel yapı ve asker-sivil ilişkileri değişiyor. 10 yıl öncesine kadar sert bir devlet yapısı vardı” dedi. Küreselleşme sürecinin büyük bir değişim yarattığını da ifade eden Öğer, “Türkiye 40 yıl önceki yasalarla yönetilmesi imkânsız” görüşünü dile getirdi.

ABHaber’e göre, Vural Öger, Ergenekon sürecinde Türkiye’nin kendini sorgulama fırsatı bulduğunu, demokratikleşmesinde “kirli elleri” temizlediğini söyledi. Öger,“Toplum da kendi kimliğini bulma sürecine girdi. Bu değişimin ana katalizörü AB’ye üyelik süreci oldu. Bu hükümetin AB’ye sarılması darbeyi önledi” diye konuştu.

Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri