Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öğrenci affı mecliste

12 Ekim 2008 / 17:31
TBMM'nin Gündeminde, Üniversitelerde Öğrenci Affını Düzenleyen Kanun Tasarısı Yer Alıyor. Tasarı, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, 14 Ekim Salı Günü Görüşülecek.
TBMM'nin bu haftaki yoğun gündeminde, üniversitelerde öğrenci affını düzenleyen kanun tasarısı yer alıyor. Tasarı, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, 14 Ekim Salı günü görüşülecek.

Tasarıya göre, 28 Haziran 2000 tarihinden itibaren her ne sebeple olursa olsun üniversiteden ilişiği kesilenler, 2 ay içerisinde başvurmaları halinde aftan yararlanabilecekler. Ön lisans ve lisans düzeyinde ilişiği kesilenlere; devam şartını yerine getirmedikleri dersler için 1 eğitim öğretim yılı, dönemlik dersler için 1 dönem devam etme ve 4 sınav hakkı verilecek.

Açık öğretim sistemi ile öğrenim yapılan ön lisans, lisans tamamlama ve lisans programlarından kaydı silinenler de bu haktan yararlanacak. Aftan yararlanacakların askerliği tecil edilebilecek. Öğrenim kredisi veya katkı kredisi borcu bulunanların borçları ertelenecek.

TBMM Genel Kurulu, bu haftaki çalışmalarına, 1 maddesi kabul edilen, İstanbul'da Mart 2009'da yapılacak 5. Dünya Su Forumu Sekretaryasının görev, yetki ve çalışma esaslarını düzenleyen kanun teklifini görüşerek başlayacak.

Genel Kurulda daha sonra, Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ele alınacak.

Tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgeleri kurulabilmesini öngören kanun tasarısı da Genel Kurulda görüşülecek tasarılar arasında yer alıyor.

Genel Kurulda, Denizcilik Müsteşarlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin de görüşülmesi bekleniyor.

KİT Komisyonu da bu hafta denetimlerine başlayacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Türkiye Denetim Standartları ve Kamu Gözetimi Kurumu Kanunu Tasarısı 14 Ekim Salı günü, Gümrük Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ise 15 Ekim Çarşamba günü görüşülecek.SONDAKİKA
Bu haber toplam 868 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri