Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öğrenciler Depremi Yaşayarak Öğrenecek

16.11.2009 16:54
Simülasyon Eğitim TIR'ında (GEDSET), Balıkesir'de ilköğretim öğrencilerine ücretsiz eğitim verilecek

Gezici Deprem Simülasyon Eğitim TIR'ında (GEDSET), Balıkesir'de ilköğretim öğrencilerine ücretsiz eğitim verilecek.

Balıkesir Belediyesi'nin desteğiyle 17 ve 18 Kasım'da verilecek eğitime, Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) de katkı sağlayacak.

 

Türkiye'yi dolaşın GEDSET, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Afete Hazırlık Eğitim Birimi'nin "Depreme Duyarlılık Günleri Projesi" kapsamında geliştirildi.

 

Afetlere hazırlanmak, yapısal olmayan tehlikeleri azaltmak ve depreme karşı dayanıklı bina üretimi konusunda vatandaşları bilgilendirmeyi amaçlıyor.

 

Salih Tozan Toplantı ve Gösteri Merkezi'nde 10.30 ve 14.00 saatlerinde iki seans halinde yapılacak uygulamada, önce ilköğretim öğrencilerine 30 dakikalık "Temel Bilinçlendirme Semineri" verilecek. Daha sonra TIR'da beşer kişilik gruplar, yaklaşık 5 dakikalık uygulamalı eğitim görecek. Eğitim sonrası "Aile, İşyeri, Okul, Kurum Afet Hazırlık Planı" ve eşyaların sabitlenmesiyle ilgili dokümanlar dağıtılacak.

 

Türkiye'de ilk olan GEDSET'in içinde 6x2,40 metre alana yerleştirilen oturma odası ve mutfaktan oluşan bir simülasyon ölümü bulunuyor. Katılanlara, deprem şokunu atlatarak kendini ve çevresindekileri kurtarmasına yardımcı olmak amacıyla 4,8 büyüklüğünde ve 38 saniye süreli suni deprem yaşatılıyor.

 

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü yetkilileri, eşyaların sabitlenmesi gibi basit tedbirlerle hasarların azaltılabileceğini hatırlatarak, kişinin kendisine ve çevresindekilere afetten sonra yardım edebilmesi için hazırlıklı olmasına ve deprem anında korunma kültürünün oluşmasına katkıda bulunmak istediklerini belirtti.

 

Bu haber toplam 1098 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri