Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öğrenciler sivil gidecek

17 Mayıs 2008 / 14:13
sıcaklıkların artması nedeniyle erkek öğrencilerin ceket giyme ve kravat takma zorunluluğunu kaldırdı.
Ceket ve kravat zorunluluğu kalktı

Bakanlık, bir genelge yayınlayarak, yaz mevsiminin başlaması ve sıcaklıkların artması nedeniyle erkek öğrencilerin ceket giyme ve kravat takma zorunluluğunu kaldırdı.

Çelik, kız öğrencilerin ise "şeffaf olmayan, vücut hatlarını belli etmeyen, badi, streç gibi darlıkla kıyafet olmayacak şekilde, öğrenciye yakışır, sadece kollu veya yarım kollu gömlek veya tişört" giyebileceğini bildirdi.

İlk ve ortaöğretim okulları görevlilerinin ve öğrencilerinin kılık kıyafetinde yaz dönemi uygulaması başlatıldı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in genelgesiyle, yaz mevsiminin başlaması ve hava sıcaklıklarının artması sebebiyle öğrencilerin bundan olumsuz etkilenmemesi için bölgelerin iklim şartları dikkate alınarak, şu kurallara uyulması istendi:

"-Erkek öğrencilerimizin ceket giyme ve kravat takma zorunluluğunun kaldırılması, öğrenciye yakışır, sade, kollu/yarım kollu gömlek ve tişört giymeleri,

-Kız öğrencilerimizin şeffaf olmayan, vücut hatlarını belli etmeyen, badi, streç ve benzeri darlıkta kıyafet olmayacak şekilde, öğrenciye yakışır, sade, kollu/yarım kollu gömlek veya tişört giymeleri,

-Kıyafetlerin pedagojik esaslara uygun olmasına özen gösterilmesi, kot, streç, tayt vb. pantolonlar ile okulca belirlenenlerin dışında simge, sembol, şekil ve yazıların yer alacağı, vücut hatlarını belli eden darlık ve türde yakasız, kolsuz kıyafetleri giymemeleri."

Genelgede, uygulamanın yeni öğretim yılına kadar devam ettirileceği belirtildi.

Bakan Çelik ayrıca, okullarda düzenlenen mezuniyet etkinliklerinin, velilere ekonomik yük getirmeyecek şekilde düzenlenmesi talimatı verdi. Genelgede, okullarda düzenlenen mezuniyet etkinliklerinin, "velilere ekonomik yük getirmeyecek şekilde, veli, öğretmen ve yöneticilerin katılımının sağlanacağı, başka mekanlar yerine eğitim kurumlarında, daha anlamlı ve coşkulu bir şekilde ilgili genelgede belirtilen esaslara göre düzenlenmesi" istendi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1988 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri