Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öğrencilerden Dekan'a Büyük Ders

16 Ekim 2008 / 15:54
Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, başörtülü arkadaşlarına destek vermek için kapısını çaldıkları Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Baykal'a adeta özgürlük dersi verdi.
Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, başörtülü arkadaşlarına destek vermek için kapısını çaldıkları Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Baykal'a adeta özgürlük dersi verdi.Okulun koridorlarında sessiz bir protesto gerçekleştiren öğrenciler, Dekan Ali Baykal'ın kendilerine, "Burada patron benim. Başörtüsü ile derse girecekseniz başka bölüme geçin." dediğini kaydediyor. Dekan'la görüşen öğrencilerden Melike A., feminist, solcu ya da sağcı her görüşten öğrencinin katıldığı tartışmayı şöyle anlatıyor: "Bu örgütlü ve organize bir hareket değildi. Her görüşten öğrenci bu yasağa karşı tavır alıyor."

Öğrenciler, verdikleri özgürlük mücadelesi süresince farklı görüşten birçok arkadaş edinmiş. Yasak sürecinde birçok başı açık arkadaşı olduğunu belirten Betül C., farklı görüşten birçok dost edindiğini söylüyor. Başörtülü arkadaşlarına sonuna kadar destek olacağını belirten Nihan D., onların 2. sınıf insan muamelesi görerek aşağılanmasına seyirci kalamayacağını vurguluyor. Aralarında insani değer bakımından hiçbir fark olmadığına dikkat çeken Nihan, "Hepimiz aynı sınavı kazanarak buraya geldik. Onlar derse alınmayınca, biz de onları yalnız bırakmamak için derse girmiyoruz. Sınavlara koridorda birlikte hazırlanıyoruz. Biz derslerimize birlikte girmek istiyoruz. Onların da bizim kadar öğrencilik yapmaya ihtiyacı var." diyor.

Önceki gün dekanla özgürlük tartışmasında bulunan öğrencilerden Melike A., feminist, solcu ya da sağcı her görüşten öğrencinin katıldığı tartışmayı şöyle yorumluyor: "Bu örgütlü ve organize bir hareket değildi. Tamamen doğal bir koruma refleksiydi." Diğer fakültelerde sorun yokken Eğitim'de şapka ile dahi sınıflara girilemediğine dikkat çeken Melike, bu duruma sağcı solcu bütün öğrencilerin tepki gösterdiğini vurguluyor. Dekanla tartışırken hiçbir siyasi yaklaşımları olmadığına dikkat çeken Melike, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Hocamızla üniversitemizin özgürlükçü ruhuna uygun şekilde konuşup tartıştık, daha sonra da koridorda sessiz bir protesto gerçekleştirdik. Her görüşten öğrenci bu yasağa karşı tavır alıyor."

Başörtülü öğrencilerden Merve E. ise tek isteklerinin okuma hakkını kullanabilmek olduğunu ifade ediyor. Boğaziçi'nin adalet ve özgürlüğün simgesi olduğunu hatırlatan Merve, Dekan Baykal'ı şu sözlerle eleştiriyor: "Dekan bize 'Siz gelecekte öğretmen olacaksınız ve başınızı nasılsa açacaksınız. Buna şimdiden hazır olun.' diyor. 4-5 yıl sonra yolumuzu kendi tercihlerimize göre belirleyeceğiz. Buna kimse karışamaz." Öğrenciler özgürlükten yana olan bazı öğretim üyelerinin 'akademik kariyerim tehlikeye girer' endişesiyle yasağı eleştirmekten çekindiklerini de dile getiriyor.

Yasakçı dekan: Başörtülüler başka bölüme geçsin

Rektör Kadri Özçaldıran'ın eğitim yılının başında uyguladığı başörtüsü yasağıyla prestij kaybeden Boğaziçi Üniversitesi, bu kez Eğitim Fakültesi Dekanı Ali Baykal'ın yasakçı tavrıyla sarsıldı. Üniversitede yapılan özgürlük toplantısının ardından Özçaldıran, "Başörtüsü üzerine şapka ve şal gibi uygulamalar kabulümüzdür." açıklamasını yapmıştı. İddiaya göre Rektör'ün bu ifadelerini hatırlatan öğrencilere Dekan Baykal, "Burada patron benim." cevabını vermiş. Bölümünde başörtüsüyle okumak isteyen öğrencilere de "Başörtüsü ile derse girecekseniz başka bölüme geçin." önerisinde bulunmuş.Bu haber toplam 5070 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri