Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başörtülü Öğrencilere Hakaret

05.11.2009 22:45
Tasdikname almaya örtülü gelince, öğretmenin hışmına uğradılar.

Eskişehir'de iki kız öğrenci, tasdikname aldıktan sonra öğretmenleri ile vedalaşmaya çalışırken tarih öğretmeninin hakaret ve fiili saldırısına maruz kaldıkları gerekçesiyle Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe verdi. Zeynep Aka ve Şura Güldaş adlı öğrenciler, okula başörtülü geldikleri için böyle bir saldırıya uğradıklarını açıkladı. Milli Eğitim Müdürlüğü, olayla ilgili soruşturma başlattı.

 

Olay, geçtiğimiz ay meydana geldi. Zeynep Aka (17 ) ve Şura Güldaş (17), dershaneyle ders takvimi uymadığı için eğitim gördükleri Hoca Ahmet Yesevi Lisesi'nden ayrılarak Yunus Emre Lisesi'ne nakil oldu. Hoca Ahmet Yesevi Lisesi'ne giderek tasdiknamesini alan öğrenciler, kendilerine emek veren öğretmenleriyle vedalaşmak için bir üst kattaki öğretmenler odasına çıktı. Aka ve Güldaş, öğretmenler odasına girerken tarih öğretmeni Sevda Gökşen ( 42 ) ile karşılaştı. İki öğrenciyi başörtülü görünce sinirlenen Gökşen, iddiaya göre "Burası devlet kurumu, bu şekilde giremezsiniz." diye bağırdı. Aka ve Güldaş, geçen yılarda tarih derslerine giren öğretmenlerine, "Okulun öğrencisi değiliz. Şu anda siviliz ve siz öğretmenlerimizle vedalaşmaya geldik. İdareciler bizi bu şekilde gördü. Vedalaşıp hemen gideceğiz." karşılığını verdi.

 

Dilekçeye yansıyan bilgiye göre öğretmen Gökşen, "Beni idareyle korkutmak edemezsiniz geri zekalılar." karşılığını verdi. Ardından iki öğrenciyi arkadaşlarının gözleri önünde hakaretler yağdırıp, itekleyerek idareye götürdü. Okul idaresinin olayı yatıştırmak istemesi üzerine öğretmen Gökşen, hakaretlerine devam edip, genç kızları iterek okul dışına çıkardı. İki öğrenci, yıllarca eğitim gördükleri okulun dışına itile kakıla atılınca gözyaşına boğuldu. Giyimlerinden dolayı yapılan hakaretlere hak etmediklerini belirten iki öğrenci, öğretmen Sevda Gökşen'i Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayet etti.

 

İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan, olayla ilgili inceleme başlattıklarını söyledi. Ceylan, "Bir komisyon kurduk ve olayı araştırıyoruz. Müfettişlerimiz ilgili kişilerin ifadelerini almaya başladı. Tanıkları da dinleyecekler. Konuyla ilgili gereken ne ise yapılacak." dedi.

 

Zeynep Aka, giyimlerinden dolayı onurlarıyla oynadığını, okuldaki çoğu kişinin olayı gördüğünü, Fadime Afşar adlı öğretmenin kendilerini teselli etmeye çalıştığını söyledi. Öğretmenin kendilerine devlet karşıtıymış gibi gösterip anarşist gibi davrandığını belirten Aka, "Geçen sene Cumhuriyet konulu kompozisyon yarışmasında il birincisi oldum. Cumhuriyet değerlerine bağlı olmasam birinciliğe layık eser yazmazdım. Okulumu 3 sene Türkiye genelinde kompozisyon ve şiir dalında temsil ettim. Yapılanları hak etmedik." diye konuştu. "Biz geri zekalı değiliz" diyen Aka, "Okuldan ayrıldığımız için bu kıyafetle geldik. Sadece öğretmenlerimizle vedalaşıp gidecektik. Öğretmenimiz bizi insan yerine koymadı." dedi.

 

Şura Güldaş ise öğretmenin bu şekilde davranmasının psikolojilerini bozduğunu, günlerce kendilerine gelemediklerini ifade etti. Güldaş," Bu davranışı bir öğretmenin yapması hoş değil. İnsanlar kılık kıyafetlerinden dolayı aşağılanmamalı. Uyarsaydı, başörtümüzü çıkarırdık." diye konuştu.

 

Öğretmen Gökşen, hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek, "İki öğrenci 1.5 saat okulda başörtülü dolaştı. Dışarı çıkmalarını istedim. Onları hakaret etmedim, tartaklayarak dışarı atmadım. Uyarım hoşlarına gitmediği için böyle girişimde bulunuyorlar. Talep olursa ilgili yerlere gereken cevabı veririm." şeklinde konuştu.

 

 

Bu haber toplam 1522 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri