Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

OKS'ye özel okul damğası

17 Temmuz 2008 / 13:09
OKS açıklandı ama tartışmalar bitmedi! Sonuçlar önemli bir gerçeği işaret ediyor o da devlet okullarının başarısızlığını...
Tek devlet okulunun girmeyi başardığı, bu nedenle de Milli Eğitim'in gizleme kararı aldığı Ortaöğretim Kurumları Sınavı OKS'de ilk yüz okulun listesi yayınlandı. Listenin zirvesinde ise, İzmir Karşıyaka Özel Yamanlar İlköğretim Okulu bulunuyor..

Gerek Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) gerekse Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçlarının açıklanmasının ardından sınav birincisi enflasyonu yaşanması Milli Eğitim Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Sınavdaki başarının objektif olarak ölçülmesini isteyen bakanlık OKS'de ilk 100'e sadece bir devlet okulu girebilince listenin ortaya dökülmemesi için talimat verdi.

Devlet okulu 52'inci
Bakanlığın gizlediği listeyi ise SABAH ele geçirdi. Çalışma, OKS'ye 15'in üzerinde öğrenci sokan okullar baz alınarak yapıldı. Giren öğrencilerin aldıkları puanlar toplanıp, öğrenci sayısına bölünerek ortalama puanlar tespit edildi. OKS sınavında en başarılı 100 okul arasında sadece bir devlet okulu bulunuyor. O da Ankara'daki Çankaya Ayten-Şaban Diri İlköğretim Okulu. Sıralamadaki yeri de 52'ncilik. OKS'deki en başarılı okullar sıralamasında ilk 10'da İstanbul'dan üç, İzmir ve Bursa'dan ikişer, Düzce, Kahramanmaraş ve Elazığ'dan ise birer okul girmeyi başardı. Listenin ilk sırasını İzmir'den Özel Karşıyaka Yamanlar İlköğretim Okulu aldı. Türkiye ikinciliğini Bursa Özel Emine Örnek İlköğretim Okulu, üçüncülüğünü ise Düzce'den Özel Kültür İlköğretim Okulu elde etti.

Sabah

Bu haber toplam 1180 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri