Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Okuyunca siz de şok olacaksınız!

06.09.2009 13:52
2000 yılında ilk şok yaşandı. Katliam silahları jandarma envanterine kayıtlı çıktı. İki cesedin bulunduğu Kuştepe köyü, Hizbullah ve JiTEM'in ortak karargahıydı. Asıl şok ise kriminal incelemede yaşandı.
2000 yılında ilk şok yaşandı. Katliam silahları jandarma envanterine kayıtlı çıktı. İki cesedin bulunduğu Kuştepe köyü, Hizbullah ve JiTEM'in ortak karargahıydı. Asıl şok ise kriminal incelemede yaşandı. İşte detaylar...Cizre-İdil karayolundaki Kuştepe köyü yakınlarında yol çalışması yapan ekipler iki gün önce 2 ceset buldu. Şahısların silahla öldürüldükleri belirlendi. Uzun namlulu silahla her bir kişiye tek el ateş edildiğini belirleyen savcılık, alınan örnekleri, kimlik tespitinin yapılması için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na göndermeyi kararlaştırdı. Cesetlerin bulunduğu bölge oldukça önemli.

Mart 2009'da yapılan kazılarla da gündeme gelen Kuştepe köyü, ilginç bir tarihe sahip. Devlet tarafından boşaltılan köy, Diyarbakır'da görülen faili meçhul cinayetler davası kapsamında tutuklanan Albay Cemal Temizöz'ün Cizre Tabur komutanı olarak görev yaptığı 1994-95 yıllarında Hizbullah'ın üslerinden biriydi.

JİTEM'İN İNFAZLARI BU KÖYDE YAPILDI

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 9 kez müebbet talebiyle yargılanan Cemal Temizöz hakkındaki iddianamede Kuştepe köyü de geniş yer alıyor. Temizöz ve eski Cizre belediye başkanı Kamil Atağ'ın ölüm timleri tarafından kaçırılanların bu köyde infaz edildikleri belirtiliyor. Tanık M.N.B. 13 Mart 2009'da Diyarbakır savcılığına verdiği ifadede köyün devlet tarafından boşaltılmasından sonra Hizbullah üssüne dönüştürüldüğünü kaydediyor: "Kuştepe köyü Hizbullah'ın civar bölgeleri de kapsayacak şekilde askerî merkezi haline gelmişti. Ben oraya çok gittim, gittiğimde askerî kanattan sorumlu olan kişileri gördüm, onların da Kalaşnikof, Bixi, roket ve tabanca şeklinde silahları vardı. Bu köyün tamamı Hizbullah örgütüne aitti, çünkü sakinlerinin tamamını Hizbullah örgütü zorla köyden uzaklaştırmıştı. O yıllarda o köyde öldürülen Yusuf'un aile bireyleri ile ekmek yapmak için tutulan bir iki kadın dışında kimse yoktu, hepsi erkekti. Burada bulunan Hizbullah mensuplarının ağabeyim ile sürekli diyalogları vardı, çok sık görüşürlerdi. Benimde bulunduğum birçok arkadaşımız bu köye silah ve mühimmat çok götürdük. Genellikle taksiyle ya da yürüyerek malzeme götürürdük."

1991 YILINDA BOŞALTILDI

Cizre'ye bağlı Kuştepe köyü, 1991 yılında boşaltılmasının ardından, eski Cizre belediye başkanlarından korucubaşı Kamil Atağ ve ailesinin himayesine girdi. Cizre ve Silopi'de JİTEM ve Hizbullah'ın sorgu merkezi olarak bilinen Kuştepe köyü, Ocak 2000 tarihinde Türkiye genelinde Hizbullah'a yönelik olarak yapılan operasyonlar sonucunda terk edildi. Birkaç aile dışında köyde barınan kimse kalmadı. 2000 yılında Hizbullah'ın askerî kanat sorumlusu Abdullah Gül'ün Cizre'deki evine düzenlenen operasyonda tanık M.N.B.'nin bahsettiği JİTEM-Hizbullah işbirliğinin bir başka boyutu da ortaya çıkmıştı. Hizbullah elemanına ait evde Bixi, Diktiriyof, Kanas ve Kalaşnikof marka 99 adet uzun namlulu silah bulundu. Hizbullah'a yönelik 2001'deki bir başka operasyonda da, 4 Bixi, 43 Kalaşnikof, 13 RPG-7 roketatar ve 4 LAW silahı daha ele geçirildi. Ancak incelemede ilk şok yaşandı. Silahlar jandarma envanterine kayıtlı çıktı. Asıl şok ise kriminal incelemede yaşandı. Söz konusu silahların kayıtlara PKK saldırısı olarak geçen köy baskınları, araç tarama gibi katliamlarda kullanıldığı belirlendi. Bu olayların tamamı da Ergenekon sanıkları emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ile Albay Cemal Temizöz'ün Şırnak bölgesinde görev yaptığı sırada yaşanmıştı.
Kaynak:
Bu haber toplam 926 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri