Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öküzün trene baktığı gibi

13 Temmuz 2008 / 16:56
Batman'a gelen Hürriyet trenini protestocular karşıladı.
Batman garına gelen 'Hürriyet Treni'ni protesto etmek amacıyla basın açıklaması yapan Genç Siviller, 'Hürriyet-İnsan Hakları = Tren - Öküz' yazılı pankart açtı.

"Hürriyet Hakkımızdır" adını taşıyan proje kapsamında 48 gün boyunca Kars'tan Edirne'ye kadar 40'dan fazla Anadolu kentine uğrayacak olan "Hürriyet Hakkımızdır Treni" Batman'a geldi. TCDD ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında Batman garına gelen tren nedeniyle çevrede çok geniş güvenlik önlemleri alındı.

"Hürriyet-İnsan Hakları = Tren - Öküz"
Resim stantları ve atölye çalışmalarının yapıldığı Batman garına gelen Genç Siviller basın açıklaması yaptı. "Hürriyet-İnsan Hakları = Tren - Öküz", "Bir Ertuğrul Özkök komedisi", "Türkiye sadece Türklerin değil", "Hürriyet treninde insan hakları cinayeti" yazılı dövizler açan grup, basın açıklamasında Hürriyet'i ağır bir dille suçlandı ve gazetenin insan hakları ihlali yaptığını iddia edildi.

İşte açıklamadan bazı bölümler;

"Hürriyet, öküzün trene baktığı gibi baktı"
"Hürriyet 60 yaşındaymış. Hürriyet'in kirlenmiş marka kimliğini aklamak paklamak için konsept arayan afacan reklamcıların aklına şahane bir fikir gelmiş. 60 yıldır Türkiye'de sadece bazı insanların haklarını savunmuş, gerisini bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam olarak görmüş Hürriyet için bir insan Hakları Treni projesi hazırlamışlar. 60 yıldır Türkiye'deki insan hakları ihlallerini öküzün trene baktığı gibi izlemiş, yaptığı yayınlar, attığı manşetlerle insan hakları evrensel beyannamesinin çiğnenmiş maddesini bırakmamış bir gazetenin bu cüretkarlığı karşısında 'Pes doğrusu' diyoruz.

Hürriyet inandırıcı değil!
Aynı yaşta olmaları, Hürriyet ve insan hakları beyannamesinin aynı cümle içinde kullanılmasına yol açtığı için talihsiz bir tesadüf olmaktan öteye geçemez. Hürriyet ve insan hakları ilişkisi, züccaciye dükkanı ve fil, Hitler ve Yahudi sevgisi, Stalin ve demokrasi, Kurt ve kuzu ilişkisinden ileriye gidemez. İşte size Hürriyet'in insan haklarına bakışının öküzün trene bakışından farksız olduğunu gösteren sadece bir örnek; Hürriyet'in Ahmet Kaya linçi. 60 yıllık insan hakları evrensel beyannamesinin 11. maddesi şöyle der: "Bir suç işlemekten sanık herkes, savunması için kendisine gerekli bütün tertibatın sağlanmış bulunduğu açık bir yargılama ile kanunen suçlu olduğu tespit edilmedikçe masum sayılır." Ama Hürriyet'in masum insanları hedef göstermesi, suçlu sandalyesine oturtması gereğini değiştirmemiş."


Bu haber toplam 1086 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri