Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Olası faciaya ramak kalmıştı

25.04.2010 14:33
Günde yüzlerce aracın geçtiği Tunceli-Erzincan Karayolu'nda,bir tünel girişine döşenen patlayıcının vatandaşlar tarafından fark edilmesi ile olası bir facia önlendİ

Günde yüzlerce aracın geçtiği Tunceli-Erzincan Karayolu'nda,bir tünel girişine döşenen patlayıcının vatandaşlar tarafından fark edilmesi ile olası bir facia önlendi.

Tunceli-Erzincan Karayolu'nun 42. kilometresi olan 11. Çığ Tüneli'nin girişine bir süre önce döşenmiş patlayıcı, kullanılmak üzere üstü açılınca vatandaşlar tarafından fark edilerek yetkililere haber verildi. Günde yüzlerce aracın geçtiği yolda,patlayıcıların fark edilmesi ile olası bir facia önlendi.

Patlayıcı uzmanlarından edinilen bilgiye göre; çukurun kazılış şekli ve genişliğine bakıldığında, döşenen el yapımı patlayıcının, muhtemelen operasyonlarda kullanılmış ancak patlamamış havan mermisi veya obüs topunun içi boşaltılarak doldurulan patlayıcı ile hazırlanmış uzaktan kumandalı bir mayın olduğu tahmin ediliyor. Bu patlayıcıların önceden yola döşendiğini, günü geldiğinde bölge telefon kapsama alanı dışında olduğundan için telsiz düzenekli veya 50-100 metre kablo bağlanarak uzaktan manuel olarak patlatılması planlandığı düşünülüyor. Yine uzman görüşüne göre, son bir veya iki gün içerisinde belirlenen hedef bir araç için hazırlanırken bir helikopter veya vatandaşlar tarafından fark edilince saldırının teşebbüs düzeyinde kaldığı belirtildi.

Tunceli-Erzincan Karayolu'nun aynı bölümünde, Temmuz 2007 tarihinde yola döşenen mayının patlaması sonucu bomba imha ekibinde görevli Astsubay Atilla Şener, uzman çavuşlar İsmail Dursun ve Ümit Eker olmak üzere 3 güvenlik görevlisi şehit olmuşlardı. Olay ardından yapılan arama-tarama faaliyetleri esnasında aynı bölgede yola döşenmiş iki ayrı bomba daha bulunarak imha edildi

Bu haber toplam 1100 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri