Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öldürüp fabrikasına el koymuşlar

22.08.2009 16:05
Alaattin Çakıcı ve Erol Evcil tarafından kaçırılıp öldürülen sonrada fabrikalarına el konulan, Süleyman Özden'in hazin hikayesi.
İzmir'deki fabrikasına Alaattin Çakıcı ve Erol Evcil tarafından el konulduğu öne sürülen ve kaybolduktan 7 yıl sonra öldürüldüğü ortaya çıkan işadamı Sezai Rahmi Özden'in büyük oğlu Süleyman Özden, "Babamı öldürüp fabrikalarını almışlar. Umutlarımız tükendi" dedi.

Özden'in el konulan fabrikalarının bugünkü değerinin 100 milyon TL olduğu belirlendi. 9 Ekim 2004'te sevgilisi E.T. ile İstanbul'da buluşan Özden, İzmir'deki eşini telefonla arayarak 10 günlüğüne acil yurtdışına çıkacağını söyledi. Özden, en son ertesi gün otomobiline akaryakıt alırken görüldü. Ardından sevgilisi, Özden'in bir hesabındaki 285 bin lirayı, internet üzerinden 4 günde parça parça kendisinin ve kardeşinin hesabına aktardı. Polis sonuç alamayınca dosya rafa kalktı. Bu arada fabrika müdürü Mustafa Edik, Sözden Metal'deki son hisseleri de başkalarının el koyacağı iddiasıyla aileden devraldı. Aile 2009 başında mahkemeye başvurarak işadamının gaip sayılmasını talep etti. Zehra Özden de geçen Nisan'da Başbakan Tayyip Erdoğan'dan mektupla yardım istedi.

Polis, "Dinamit" operasyonuyla, 3 kişiyi İstanbul'da, aralarında Mustafa Edik ile Muhasebe Müdürü Bestami Alliş'in de bulunduğu 7 kişiyi de İzmir'de gözaltına aldı. Polis, 6 tabancaya ve fabrikadaki evraka el koydu. Özden'in eski çalışanı olan cinayet zanlısının iddialarına göre; çetenin lideri olduğu ileri sürülen avukat T.T'nin şoförü M.B, Aliağa'daki fabrikaya dönen işadamı Özden'in kahvesine ilaç koydu. Bayılan işadamı tabancayla vurulduktan sonra ormanlık alanda başı kesildi. Cinayet silahı Karaburun'da denize atıldı, otomobil de Uşak'ta yakıldı. Önceki gün bölgede yapılan kazıda, ayakta platin takılı insan iskeleti bulunurken o dönemde Uşak'ta Mercedes'in yandığı da belirlendi.

UMUTLARI TÜKENDİ

Süleyman Özden, "(Babam belki hayattadır, yurtdışında olabilir) diyorduk, artık öldüğünden eminim. Bulunan platin babama takılan platinle aynı marka ve modelde. Babamı öldürüp fabrikalarını
almışlar. Umutlarımız tükendi" dedi.

Hapse girince fabrikası Erol Evcil'in oldu

Denizli'de tekstil sektöründe iş hayatına atılan Sezai Rahmi Özden, ardından demir çelik sektörüne girdi. Özden'in ortağı olduğu Ege Metal'e Erol Evcil talip oldu. Evcil, fabrikanın eski sahiplerinden Mustafa Ergül'ün de çocukluk arkadaşı olan eski ortağı Ahmet Büyükdoğan'ı devreye soktu. Büyükdoğan, Özden'i fabrikanın yüzde 22 hissesini satmaya ikna etti. Bu arada 18 Ekim 2002'de, hisse devirleri yapılırken çıkan anlaşmazlık sonucu Özden sağ ayağından kurşunlandı. Ayağına platin takılan Özden, kendini vuran tetikçiyi vurdurmak için adam tutunca 3 ay tutuklu kaldı. Özden'in yokluğunda, Ege Metal'in yönetimini ve hisselerini tamamen ele geçiren Evcil, fabrikanın adını da kendisi ile kardeşleri Remziye ve Gülderen'in baş harflerini kullanarak ERG Metal olarak değiştirdi. Fabrikanın yüzde 10 hissesini de Alaattin Çakıcı'ya veren Evcil, işadamının Muvassat Dervişoğlu'ndaki hisselerini de devraldı.
Bu haber toplam 4518 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri