Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Olmert için yolun sonu iddiası

04 Haziran 2008 / 23:54
Amerikalı bir hükümet üyesinin, İsrail Başbakanı Olmert ile birlikte Washington'da bulunan bir İsrailli yetkiliye, ABD'nin Olmert'i çizdiğini söylediği iddia edildi
Amerikalı bir hükümet üyesinin, İsrailli yetkiliye, ''Olmert hükümetinin yolun sonuna geldiğini ve bunun büyük bir olasılıkla Filistin yönetimiyle ve genelde barış görüşmelerine zarar vereceğini'' söylediği öne sürüldü.

Ynet sitesi muhabirinin Washington'dan verdiği habere göre, hakkındaki rüşvet iddialarıyla başlatılan soruşturma nedeniyle, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in siyasal geleceğiyle ilgili bu sert değerlendirme, Amerikalı ve İsrailli yetkililer arasındaki özel bir toplantıda dile getirildi.

Haberde, Bush yönetimi üyeleriyle son birkaç gündür görüşen diğer İsrailli yetkililerin de benzer sözlerle karşı karşıya kaldıkları ve Beyaz Saray'ın, Olmert'in durumunun yaratacağı siyasal sonuçların, kendini barış süreciyle ilgili kötü haberler biçimde ortaya koyacağı endişesini taşıdıkları da belirtildi.

Ynet'e açıklamalarda bulunan bir İsrailli kaynak, ''Amerikalılar, bu skandalın Filistinliler ile olan ilişkilerimizi nasıl etkileyeceğini sormaya başladılar. Olmert'in, makamını bırakmak zorunda kalıp kalmayacağı sorusu, birçok sorunu beraberinde getiriyor. ABD hükümet yetkilileri ihtiyatlı davranıyorlar ve İsrail hükümetinin başlattığı sürece desteklerini sürdürüyorlar'' dedi.

Ancak halen Washington'da olan İsrailli yetkiliye göre, sabırlı görüntünün ardında kapalı kapılar arkasında yalnızca Filistinliler ile sürdürülen siyasal süreç için değil, Suriye ile olan durum ve İran'a karşı ABD-İsrail işbirliğinin geleceği konusunda da gerçek endişeler dile getiriliyor.

Ynet'e haberle ilgili tek bir cümle söyleyen İsrail Başbakanlığı ise, ''dedikodulara yanıt verme niyetleri'' olmadığını belirtmekle yetindi.

İsrail Başbakanı Olmert de soruşturma sonrası suçlanması durumunda istifa edeceğini söylemişti.

İHA
Kaynak:
Bu haber toplam 724 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri