Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Olmert'ten geri çekilme sinyali

06 Ocak 2009 / 21:18
İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İsrail'in Gazze Şeridi'nde uzun süreli bir harekata niyeti olmadığını söyledi.
Olmert, ordunun Gazze'deki harekatına ne zaman sona vereceği yolundaki bir soruyu, "Ne kadar kısa sürerse, o kadar iyi" diye yanıtladı ve "Gazze'yi işgal etmek ya da teröristlerin her birini öldürmek amacıyla yola çıkmadık. Ülkenin güneyindeki duruma değişiklik getirmek için yola çıktık" dedi.

Gazze Şeridi'nin güneyindeki roket saldırısına uğrayan bölgeleri bugün ziyaret eden, yerel yetkililerle görüşen ve Ber Şeva'daki hastanede yaralı askerleri ziyaret eden Olmert, Haaretz gazetesine yaptığı açıklamada, İsrail ile Gazze arasındaki soruna bir çözüm bulunması için çeşitli dünya liderleriyle temaslarda bulunduğunu da söyledi. Olmert, "Ancak diplomatik bir çözüm için farklı düşünceler mevcut. Bunlarla ilgili olarak da dünyanın her tarafından liderlerle temas halindeyim" diye konuştu.

Gazze Şeridi ile Mısır arasında tüneller kazılarak, silah dahil, bir çok başka ürünün de girdiği Filadelfi Yolu olarak adlandırılan bölgeye de atıfta bulunan Olmert, sonucun Filadelfi Yolu sorununun etkili bir biçimde sonlandırılması ve kontrolüne imkan verecek bir çözümü içermesi gerektiğini dile getirdi.

Olmert, BM'nin barış çabalarına karşı olmadıklarını ama soruna aktif bir çözüm gerektiğini, kendilerinin de bunu sağlamaya çalıştıklarını savundu.

Gazze'yi yeniden işgal etme niyetinde olmadıklarını ifade eden Olmert, Hamas'a şimdiye kadar görmediği ölçüde ağır bir darbe indirdiklerini belirterek, "Bu kadar roket saldırısına karşı dudaklarını ısırıp, kendini tutan hiçbir devlet gösterilemez" dedi. Olmert, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bugün dünyanın her tarafında bizi kınayanlar bizim yerimizde olsalardı, bizden daha güçlü ve zalim bir tepki gösterirlerdi."

Olmert, daha önce AB'nin Hamas ile 48 saat süreli bir "insani ateşkes" isteğine olumsuz yanıt vermişti.
Kaynak:
Bu haber toplam 850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri