Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Olmert'ten "operasyon" açıklaması

01 Ocak 2009 / 19:20
İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Gazze Şeridi'ndeki hava taarruzlarının 6. gününde, "Gazze Şeridi'ne uzun süreli bir operasyon düşünmediklerini" söyledi.
Olmert, Filistinli militanların Grad füzeleriyle vurduğu, Gazze'ye yaklaşık 40 km uzaklıktaki Ber Şeva'ya yaptığı ziyaret sırasında, "Bu koşullar altında yaşamanın imkansız olduğu açıktır" derken, "Yüz binlerce insanın korku, endişe ve sıkıntı içinde uyuyup kalktığı gerçeği içimize sinmedi. Güneydeki yerleşimlerin huzura kavuşması için harekete geçeceğiz" diye konuştu.

Gazze'de yaşayan insanlara savaş açmadıklarını, Hamas'a karşı savaştıklarını söyleyen İsrail Başbakanı, "Hamas bizim hayatımızı zora sokuyor, ama ondan da fazla kendi halkının hayatını" diye konuştu.

Operasyonun hedefine bir an önce ulaşacağından umutlu olduğunu söyleyen Olmert, "Uzayıp giden bir savaş istemiyoruz. Bizim isteğimiz kendi çocuklarımızın çığlık çığlığa gelen roketlerden kaçmak zorunda kalmadan güvenlik içinde büyümeleridir" dedi.

Olmert, kendisiyle Savunma Bakanı Ehud Barak ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni arasında görüş ayrılıkları bulunduğu iddialarını da yalanladı ve "Tamamen uyum içinde çalışan bir hükümet var. Seçim dönemi politikalarının kararlarda etkili olmalarına izin vermem" dedi.

Öte yandan, İsrail ordusunun da kısa süreli, ama büyük çaplı bir kara operasyonundan yana olduğu belirtiliyor.

Gazze Şeridi'ni çevreleyen sınırdaki İsrail ordu birliklerinin hareketliliği sürerken, son iki gündür ordunun Güney Komutanlığında askeri brifinglerin devam ettiği, subayların harekatla ilgili talimatları aldıkları kaydediliyor. Genelkurmay Başkanlığının Hamas'ı uzun dönemli bir ateşkese zorlayacak yoğun bir baskı kurulmasının gerekliliğine inandığı ifade ediliyor.

Bu haber toplam 872 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri