Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ölü Sayısı:68;1'i Türk

25 Ağustos 2008 / 08:21
Kırgız yetkililer, düşen Boeing 737 tipi yolcu uçağında ölenlerin sayısının 68 olduğunu, ölenler arasında bir Türk vatandaşının da bulunduğunu bildirdiler.
Kırgızistan Başbakanı İgor Çudinov, basına yaptığı açıklamada, son bilgilere göre kazada 68 yolcunun hayatını kaybettiğini belirterek, kazada ölen yabancılar arasında bir Türk vatandaşının da bulunduğunu kaydetti.

Kırgız makamlarının daha önceki açıklamalarında ölü sayısı 65 olarak belirtilmişti.

1979 yapımı Boeing 737 uçağının iyi durumda olduğunu ve kontrollerinin geçen ay yapıldığını belirterek, "Uçak kalkıştan hemen sonra hızla basınç kaybetmeye başladı. Pistin hemen yakınındaki bir tarlaya acil iniş yapmadan ve alev almadan önce iniş izni istedi. Uçakta patlama olmadı" dedi.

Uçakta, İran, Çin, Türkiye, Kazakistan ve Kanada vatandaşı toplam 51 yabancının bulunduğunu belirten Başbakan kazada 24 Kırgız, 5 İranlı, 1 Türk, 3 Kanadalı, 3 Kazak ve 1 Çinlinin öldüğünü kaydetti.

Kırgız havacılık tarihinin bu en vahim uçak kazasında uçağın 7 kişilik mürettebatının kurtulmayı başardığı belirtildi.

Kırgız sivil havacılık yetkilisi Alexandre Axionov da kalkışından 5 dakika sonra iniş izni isteyen ve acil iniş yapan Boeing'in Kırgız özel havacılık şirketi Itek Air'e ait olduğunu ve İran şirketi Aseman Havayolları'ndan kiralandığını bildirdi.

Itek Air Avrupa Birliği'nin kara listesindeki havayolu şirketlerinden birisi.

İran ulusal havacılık yetkilisi Rıza Cafezade de yaptığı açıklamada, uçağın Aseman şirketine ait olduğunu yalanlayarak, Boeing'in Kırgız Havayolları için uçtuğunu söyledi.

İran'ın Bişkek Büyükelçisi de hastaneye gitti.

Kırgız yetkililerin uçaktaki yolcuların listesini bugün açıklamaları bekleniyor.

Kazanın ardından Manas'taki hava üssünde bulunan Amerikalı askerler de kaza yerine itfaiye ve tıbbi personel göndererek yardım etti.
Kaynak:
Bu haber toplam 652 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri