Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ölüm emrini Şıh Mehmet verdi

06.05.2009 11:05
Mardin'deki katliamdan amcasının oğlunun cesedinin arkasına saklanarak kurtulan genç olayı anlattı.
Mardin'deki korkunç katliamdan amcasının oğlunun cesedinin arkasına saklanıp ölü numarası yaparak yaralı kurtulan 17 yaşındaki Murat Çelebi, jandarmaya verdiği ifadede katliam emrini "Şıh Mehmet" olarak tanınan Mehmet Çelebi'nin verdiğini söyledi. Çelebi, Şıh Mehmet'in baskın sırasında Kürtçe talimat vererek "Kimseyi sağ bırakmayın" dediğini anlattı.


Milli Piyango Lisesi son sınıf öğrencisi olan ve katliamda babası Ali Çelebi'yi de
kaybeden Murat Çelebi'nin tedavisi Mardin Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'nde sürüyor. Çelebi, ifadesinde köyün Kırçeşme mevkiinde dergah olarak kullandığı yerde zikir törenleri düzenleyen ve adaklık kurban satışı yapan Şıh Mehmet'in katliam emrini verdiğini ve bizzat baskını yönettiğini anlattı. Şıh Mehmet'in katliam planını da bu dergahta yaptığı iddia edildi.

ÖLÜ NUMARASI YAPTIM

Yaşadıklarını Habertürk'e de anlatan "Biz o sırada sigara içmek için balkona çıkmıştık. Silah sesleri duydum. Balkondan aşağıya indim. Nişana katılanlar, odalarda namaz kılıyorlardı. Diğer odalara geçmek istediğimiz sırada Abdülhakim Çelebi kapıyı tekme ile açtı, Şıh Mehmet de Kürtçe ‘kimseyi sağ bırakmayın' diye bağırıyordu. Sonra yaylım ateşine başladılar. Ellerinde Kaleşnikof vardı. Yalvarmalara aldırış etmediler. Kafalarına ve göğüslerine sıkıyorlardı. Çocukların öldürülüşünü gözlerimle gördüm. Sonra bize ateş etmeye başladılar. Özellikle amcam Cemil'in ve babamın nefeslerini kontrol edip tekrar tekrar sıktılar. Ben amcamın oğlunun cesedinin altına saklandım. Gözlerimi kapattım, ara sıra gözlerimi açıp bakıyordum. Nefes almadan bekledim. Abdülhakim Çelebi içeriye doğru girip ateş etmeye başladı. Ayağımdan vuruldum. Bir daha beni kontrol etmeyip gittiler."


Bu haber toplam 2714 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri