Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ölüm istemiyoruz

05 Temmuz 2008 / 13:25
Bu sözleri MİT eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öndeş, Abant Platformu'nda söyledi. İşte ayrıntılar...
"Kürt Sorunu Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak" toplantısında konuşan Öndeş, kimliği ne olursa olsun herkesin bu toprakların insanı olduğunu hatırlattı:

-Bizler ayrılmaz bir parçayız!

"Çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz" diyen Öndeş, çok kritik riskleri davet eden bir süreçte, hassasiyetini koruyan bir konunun Abant'ta tartışıldığını vurguladı. Kürt sorununa Türkiye sorunu olarak bakmak gerektiğini anlatan Öndeş şöyle devam etti:

-PKK terörü çözülemeyen Kürt sorununun sonucudur. Kürt sorunu Türkiye demokrasisinin sonucudur. İç ve dış dinamikler Türkiye'yi yeni Anayasa yapımına götürüyor. Bu süreç doğru değerlendirilirse sorunun çözümünde önemli mesafeler alınması mümkündür. Siyasi iktidar ve muhalefetiyle Kürt siyasi hareketi de imtihanla karşı karşıya bulunmaktadır. Silahlı mücadele ortadan kalkmalı. Bunsuz sorunun çözüleceği gösterilmeli. Toplumumuzda derin acılar yaratan Kürt sorununa yönelik kapsamli bir çözüm projesi hazırlanmalı. Toplum çözüm istiyor. Siyasetin eline kelepçe vuran bir yapı var. Kürt siyasi hareketi de gücünün korunmasını bölgecilik anlayışının geliştirilmesi, silahlı gücün muhatap alınması gibi sorunları saflarından atarak Türkiye demokrasisini geliştirecek politiküa üretmek zorunluluğu ile karşı karşıya.
Kaynak:
Bu haber toplam 862 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri