Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ölüme 1 dakika kala mucize

24 Eylül 2008 / 11:20
THY'nin tüm telsiz bağlantısı çökmüş, pilot yolunu kaybetmi ve 30 dakikalık yakıt var. Mucize gibi bir kurtuluş öyküsü;
THY uçağının tüm telsiz bağlantısı çökmüştü. Pilot yolunu kaybetmişti. İnecek bir pist arıyor ama bulamıyordu. Ve üstüne üstlük sadece 30 dakikalık yakıtları vardı. Ölüme 1 dakika kala Kenyalı bir pilot tarafından kurtuldular.

HABERLEŞME SİSTEMİ DEVRE DIŞI

196 yolcusuyla 14 Ağutos'ta İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Nijerya'nın başkenti Lagos'a gitmek için havalanan Türk Hava Yolları'nın TK1123 sefer sayılı Airbus 310-300 tipi uçağı, Nijerya hava sahasında rotasında ilerlerken saat 22:00'de uçağın navigasyon ve haberleşme sistemlerinin bir anda devre dışı kalmasıyla büyük tehlike atlatmıştı.

PİLOT YOLUNU KAYBETTİ

Pilotun, sahil şeridinden ilerleyerek havalimanı aradığı ve sonunda Togo'nun başkentindeki Lome Havalimanı'na indiği açıklanmıştı. İşte bu olayın arkasından film gibi bir kurtuluş öyküsü çıktı. O anda havada olan ve THY pilotuna iniş için telsizden yardım eden Kenya Havayolları pilotu Salim Verjee, yaşananları tüm ayrıntılarıyla The Aviation Herald sitesine anlattı. İşte Hollywood filmlerine taş çıkaracak kurtuluş:

30 DAKİKALIK YAKIT VAR

Tüm göstergeleri arızalı olduğu için bakarak inecek havalimanı arayan THY pilotu bu sırada inmesi gereken Lagos pistinden çok uzaklaşmıştı. Yakıtı da giderek tükeniyordu. Bölgede Benin, Togo ya da Gana'daki pistlerin kuleleriyle telsiz teması kurmaya çalıştı ama başaramadı. Sonunda çevredeki diğer uçaklardan yardım isteme yolunu seçti. Mısır Havayollarına ait bir uçağın pilotu, THY'nin 130.90 VHF bandından yaptığı çağrıyı duydu.

THY: Göstergelerim çalışmıyor. Konumumu bilmiyorum. İniş yapacak pist arıyorum.

Mısırlı pilot: 10 bin feet'teyim ışıklarımı yakıyorum. Beni görürsen haber ver.

THY: Görmüyorum

KENYALI PİLOT YARDIMA YETİŞTİ

Bu konuşmayı duyan Kenya Havayolları'nın Salim Verjee adlı pilotu, THY ile temas kurdu. Kenyalı pilot o anda hissettikleri için, “Türk pilota yardım etmezsem hiç şansı olmadığını biliyordum. Ama yanlış yönlendirip felakete yol açmaktan da çok korkuyordum” ifadesini kullanıyor.

İŞTE TELSİZ KONUŞMALARI:

Kenyalı pilot: Seni görüyorum. Benin dolayında seyrediyorsun. Pusulanı kullanarak kuzeye dön. Denizi takip et şehir ışıklarını göreceksin.

THY: Sadece 30 dakikalık yakıtım kaldı.

Heyecan dolu 20 dakika içerisinde Kenyalı pilot Gana'daki Accra Havaalanı kulesiyle temasa geçti. Ancak THY pilotu Accra telsizine ulaşamıyordu.

Kenyalı pilot: Accra kule, pistin kenarındaki fişekleri ateşleyin. Işıklarınızı yakıp söndürün. THY pistinizi göremiyor.

Accra Kule: Çok iyi fikir.

Kenyalı Pilot: THY, Gana kuleyle temasa geçtim. Accra'dan fişek atacaklar. Pisti görmeniz için de ışıklar yanıp sönecek.

THY: Evet, evet çok iyi fikir. Accra ne olur bize yardım edin!

Kenyalı pilot: 10 dakikalık yakıtın kaldı. Gemilerin yanından uzaklaş. Yakıtın bitip üzerlerine düşeyim deme.

THY: Anlaşıldı.

Saat 22:40'ta, yani uçağın yakıtının bitmesine sadece dakikalar kala 196 yolcu taşıyan THY pilotu telsizle yeniden Kenya uçağıyla temas kurdu.

THY: Işıkları gördüm!

Kenyalı pilot: Accra, pisti boşaltın THY acil iniş yapacak.

Accra Kule: 21 ve 3 numaralı pisti açtık hangisine isterse inebilir.

Ve Saat 22:42...

Kenyalı pilot: THY indin mi:?

THY: EVET!
Kaynak:
Bu haber toplam 1506 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri