Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ölümsüzlüğün sırrı onda mı?

28.06.2010 01:05
Bilim adamları büyüme hormonunun etkilemediği Brooke Greenberg’in gen haritasında ölümsüzlüğün sırrını aramaya başlıyor

Amerikalı Brooke Greenberg, 17 yaşında ancak halen 1 yaşındaki bir çocuğun görüntüsüne ve davranışlarına sahip. Yıllar geçse de yaşlanmıyor. İşte bu akıl almaz özelliği nedeniyle bilim dünyasının ilgisi bu minik çocuk üzerine yoğunlaşmış durumda. Bilim adamları, “Bu çocuğun genleri yaşlanmanın sırları konusunda çok önemli sırları açığa çıkaracak” diyerek Greenberg’i incelemeye başladı. Brooke Greenberg 76cm boyunda ve 13 kilo. Yalnızca iki yaşındaki bir bebeğe benzeyen bu küçük kızın dört yaşından beri sadece saçları ve tırnakları uzuyor.

Büyüme hormonu kesinlikle çalışmıyor ve bilim adamları uzun süreden bu hastalığa çare bulmaya çalışıyor. Ailesi ise artık Brooke’un bir bebek gibi olduğunu kabul etmiş durumda.

Greenberg’in gen haritası çıkarılarak normal insanın genomuyla karşılaştırılacak. Böylece yaşlanmamasına sebep olan genler teker teker ayıklanabilecek. Araştırmaya dünyanın önde gelen tüm yaşlanma uzmanları katılıyor. Uzmanlar, Brooke’un bazı genlerin “kapatılması” durumunda yaşlanmanın yavaşlatılabileceği ya da tamamen durdurulabileceği teorisini test edecek.

 VATAN

Bu haber toplam 1424 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri