Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DARFUR'DA ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

22 Şubat 2009 / 05:54
Sudan'da geçtiğimiz günlerde varılan iyi niyet anlaşmasına rağmen çatışmalar sürüyor
Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Hasan el Beşir eleştirilere hedef oluyor

Sudan'daki Darfur bölgesinde çıkan çatışmada 17 militan ve 11 Sudan askerinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Ordudan yapılan açıklamada, kısa bir süre önce yapılan iyi niyet anlaşmasına rağmen Adalet ve Eşitlik Hareketi-JEM ile çatışmalar yaşandığı doğrulandı.

Ordu sözcüsü Osman El Ağbaş, "JEM ile perşembe günü, El Faşir kentinin 25 km kuzeybatısındaki Donki bölgesinde çatışma çıktı. Ordu, militanları bozguna uğrattı ve dağlık Cebel Merra bölgesine kovaladı" dedi.

El Ağbaş, JEM militanlarının Çad'dan destek aldığını öne sürdü.

JEM komutanı Süleyman Sandal da çatışmayı doğruladı, ancak askerleri bozguna uğrattıklarını ve El Faşir'e doğru kovaladıklarını söyledi.

Sandal, iyi niyet anlaşmasının ertesinde Sudan askerlerini, merkezlerine hava ve kara saldırısı düzenlemekle suçladı.

Ordu bu iddiaları reddetti.

İyi niyet anlaşması ateşkes içermiyordu, ancak barış müzakerelerine doğru atılmış olumlu bir adım olarak hayata geçirilmişti.

Sudan hükümeti, çatışmalar yüzünden 300 bin kişinin öldüğü tahmin edilen Darfur bölgesindeki isyancı gruplardan en etkili olanı ile geçici bir anlaşmaya imza koymuştu.

Anlaşma, Darfur bölgesinde yaşayan ve mülteci kamplarına sığınan iki milyonu aşkın kişiye yönelik saldırıların durdurulmasını içeriyor.

Anlaşmada ayrıca bölgeye gelen yardımların emniyetli bir şekilde yerlerine ulaştırılması ve alıkonulan kişilerin değişimi de yer alıyor.

bbc
Bu haber toplam 878 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri