Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ömer Lütfi Mete anıldı.

02.12.2010 17:55
Gazeteci-yazar ve şair Ömer Lütfi Mete, ölümünün birinci yılında Marmara Üniversitesinde düzenlenen ''Ömer Lütfi Mete'yi Anma ve Anlama Programı'' ile anıldı.

 

Marmara Üniversitesi Çizgi Ötesi Kulübü tarafından üniversitenin Göztepe Yerleşkesi'ndeki İbrahim Üzümcü Kültür Merkezi'nde düzenlenen program, Ömer Lütfi Mete'nin görüntülerinden oluşan sinevizyon gösterisi ile başladı.

Programda konuşan oyuncu Hasan Kaçan, Mete'yi rahmetle andıklarını söyledi. Mete'nin hiç yerinde duramayan, davet edildiği her yere giden bir kişilik olduğunu belirten Kaçan, ''Ömer Lütfi Mete'yi mutlu olarak anmak isterim. Ömer Lütfi Mete, hiçbir derdini insanlara yansıtmazdı. Her şey yolunda, hiçbir problemi olmayan bir insan gibi davranırdı. Bu nedenle bugün onu mutlu olarak analım'' dedi.

Mete'nin oğlu Ali Buhara Mete de babasını özlemle andığını ifade ederek, ''Babam çok güzel bir insandı. Onun oğlu olduğum için çok şanslıyım. Babamdan öğrendiğim en güzel şey, karamsar bir insan olmamasıydı. Bunu bütün ailemize öğretti. Ama öğretirken, güzel sözlerle değil, yaşayışıyla gösterdi. Onu çok özlüyoruz'' diye konuştu.

Ali Buhara Mete, babasının yazdığı ve yarattığı eserlerle ölümsüz olduğuna inandığını da dile getirdi.

Şair Serdar Tuncer de Ömer Lütfi Mete'nin aklıyla, gönlüyle, imanıyla tam olmanın ıstırabını yaşamış bir insan olduğunu anlatarak, ''Ömer ağabey, hiçbir şeye değil kendisine benzeyen bir adamdı. Kendisi gibi olan ender adamlardandı'' şeklinde konuştu.

Tuncer, programda ayrıca Ömer Lütfi Mete'nin ''Gülce'' adlı şiirini okudu.

Programa, Mete'nin eşi Leyla Mete ile üniversite öğrencileri ve sevenleri katıldı.

Bu haber toplam 6046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri