Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Önce deprem sonra tsunami telaşı

18.02.2010 05:01
İstanbullu deprem telaşında! Depreme yönelik çıkan senaryolar yürekleri ağızlara getiriyor. Eğer beklenen deprem gelirse, tsunami tehlikesi de var!..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nin (AKOM) depremde 5.5 metrelik tsunami senaryosuna göre hazırlık yaptığı ortaya çıktı.

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu dün ilgili kurumlardan bilgi aldı. AKOM çalışmaları hakkında sunum yapan Mahmut Baş, İstanbul'un en riskli 10 ilçesi için farklı şiddetlerde deprem senaryoları ile 5.5 metrelik tsunami senaryosunun hazırlandığını ve bu doğrultuda tedbir alındığını söyledi.

Baş, 100 helikopter pisti yaptırıldığını, hastanelerdeki pistlerin de afetlerden sonra kullanılabilecek duruma getirildiğini, sahilden iç kısımlara kolaylıkla ulaşılabilmesi için 'güvenli yol' güzergâhları planlandığını bildirdi.

Başbakanlık Afet ve Acil Yönetimi Başkanı Mehmet Ersoy da Türkiye'deki birçok binanın projesinin olmadığını vurgulayarak, "İl il risk haritasının çıkarılması projemiz var. Binalarla ilgili bilgilerin toplanması için binalar tek tek taranıp, veriler toplanacak" dedi.

ISLAK ZEMİNDEKİ BİNALAR

Bayındırlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut Küçük, 16-17 milyon tahmin edilen mevcut yapı stokunun güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. "Aksi halde olası depremde can ve mal kaybı yüksek olur" diyen Küçük, ıslak zemin üzerinde bulunan binaların da güvenli yerlere taşınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri