Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Önce kanı durdur sonra konuşalım'

07 Ocak 2009 / 09:03
Erdoğan, AK Parti MYK toplantısında İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısının ardından başlattığı diplomatik girişimleri anlattı.
Erdoğan Arap ülkelerinin liderlerini eleştirirken, “Anlattıklarımıza evet diyorlar, eyleme geçelim dediğim zaman geri kaçıyorlar” dediği öğrenildi. İsrail BaşbakanEhud Olmert'in Başbakan Erdoğan'ı telefonla aradığı ancak Erdoğan'ın Olmert'in telefonuna çıkmadığı öğrenildi.
Erdoğan'ın Olmert'in görüşme talebini kabul etmediğini belirterek, “Önce barış, sonra görüşme. İsrail saldırılarını durdursun, ondan sonra görüşürüz” dediğini MYK üyelerine anlattı. Bunun üzerine İsrail'ın Ankara Büyükelçisi Gaby Levi'nin Erdoğan'la acil görüşme talebinde bulunduğu öğrenildi. Erdoğan “Ben onunla ne görüşeceğim. Önce saldırıları durdursunlar” diyerek kabul etmedi.

MERKEL VE BLAİR ARACI OLDU

İsrail tarafının Erdoğan ile görüşme talebinin ayrıntıları dün ortaya çıktı. Doğrudan Erdoğan ile görüşemeyen İsrail yönetimi, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Kudüs'te bulunan İngiltere eski Başbakanı Tony Blair aracılığı ile Erdoğan'a ulaştı. Merkel ve Blair, Erdoğan'a İsrail'in ateşkes şartlarını sunarak, bunu Filistin tarafına ulaştırmasını istedi. Merkel ve Blair, Gazze'ye kaçak silah sevkiyatının önlenmesi için kurulacak uluslararası gözetim ve denetim gücüne Türkiye'nin de katılmasını istedi. Erdoğan, sınırla ilgili yeni düzenleme konusunda bunu Hamas'a ileteceklerini ve bu konuyu konuşabileceklerini belirterek, “Zaten Özel Temsilcim şu anda Şam'da” bilgisini verdi.


Olmert'le görüşme çarpıtılıyor

MHP lideri Bahçeli'nin 'Olmert Erdoğan'a saldırı bilgisini verdi' iddialarına cevap veren Başbakan Erdoğan 'Olmert saldırıdan önce güya gelmiş bizden izin almış. Ankara'da bizimle İsrail-Suriye müzakarelerinin 5. raundunu görüştüler. Biz bu konuda yoğun bir şekilde çalışırken İsrail uçaklarının Gazze'yi bombaladığını gördük. Ben bunu Türkiye'ye saygısızlık görüyorum' diye konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 890 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri