Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Önce özür diledi sonra ağır konuştu

19.03.2010 12:19
Erdoğan:Şimdi bize insaniyet dersleri vermeye çalışan yazarlara sesleniyorum. Siz kimin avukatı olduğunuzu unutmayın.

Başbakan Recep Teyyip Erdoğan AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu.

Hafta sonu roman vatandaşlarımızla buluştuk. Salonda yaşananlara değineceğim. O gün neşe vardı, mutluluk vardı, umut vardı.

 

Ama köşe yazarı olarak medyada yazan çizenlerin, bakıyorum ki Roman’larla, Türkiye'de kaçak olarak yaşayan Ermeni’leri birbiriyle mukayese ediyorlar. Bu bir defa roman vatandaşlarıma saygısızlıktır. Bunun yanında benim Ermeni vatandaşım var, ona da saygısızlıktır.

 

Roman vatandaşım, benim vatandaşlarımdır. Bu ülkede on yıllardır, vatandaşlık hukukundan dahi onlar istifade edememişlerdir. Eğer özür dilenmesi gereken varsa, benim roman vatandaşlarımdır ve ben onlardan devletim adına özür dilerim.

 

Roman vatandaşlarım benim azınlıkta değildir. Çünkü bazı batılılarda onları azınlık olarak tanımlıyor, bu da ciddi bir yanlış. Benim Kürt kökenli vatandaşlarımı da azınlık olarak tanımlayanlar var ya, işte bunlar hep bilgisizlikten kaynaklanıyor. Onlar bu ülkenin asli unsurudur.

 

Bu ülkede bir ayrımcılık yapıldıysa, ben devletim adına Romanlardan özür diliyorum. Ancak bu özür şahsım adına değil. Çünkü ben hiç bir zaman ayrımcılık yapmadım, yaptırmadım.

 

Roman vatandaşlarım da azınlık değildir. Bu ülkenin asli unsurudur. Tıpkı Kürk kökenli vatandaşlarım gibi..

 

Anayasa taslağı bugün muhalefete, STK'lara ve medyaya ulaştıracağız..

Ana muhalefet bize çuvaldızı batırmadan kendilerin iğneyi batırın. Bakın Bolu İl Başkanı imamlara gönderdiği mektupta hakkımızda sert sözler söylüyor ama bu konuda bir hukuki süreç başlatıldı mı? Evet kışlaya, camiye ve yargıya siyaset sokmayalım. Ama bugün birşeyleri görüyorum.. Tarih okumasını taktirle izliyorum. Umarım tarihten çıkıp günümüz Türkiye'sine gelir...

Son günlerde çeşitli parlamentolarda, tarihimize isnat edilen soykırım iddiaları son derece mesnetsizdir. Tarih parlamentolar da yazılmaz. Bu girişimlerle Ermenistan'la yapılan iyi niyetli görüşmeleri engellemekte süreci zora sokmaktadır ve bunun bedeli ağır olacaktır. ama bunun bedelini bu art niyetli adamlar göreceklerdir.

Göreve geldiğimziden bu yana attığımız adımlardan bir tanesi havayolu trafiğini başlatmak olmuştur.. Şimdi bize insaniyet dersleri vermeye çalışan yazarlara sesleniyorum. Siz kimin avukatı olduğunuzu unutmayın.

Van Gölü'nde Akdamar adasını birilerinden talimat alarak restore etmedik... Ya bu iktidar bunu da yaptı diyeni gördünüz mü? Bugün Ermeni vatandaşlarımızla bir sorunumuz olmamıştır.

Londra'daki ifadem ve bunu değerlendirebilir sözlerim maalesef art niyetli olarak 'kaçak' sözüm kaldırılarak aktarıldı. bizim Ermeni vatandaşlarla asla böyle bir düşüncemiz yok... ama bazıları kullanmıyorlar. Dert başka.. Ama sözlerimin arasındaki 'kaçak işçiler' sözünün çıkartılarak kullanılması şaşırtıcı...

6-7 eylül olaylarının çirkin bir provakasyon olduğunu ve o vatandaşlarımıza haksızlık edildi sözlerini ben söyledim. Başkaları söylemediler.. Bana özür di,lemelidir tavsiyelerinde bulunanlara sesleniyorum; Biz kimden özür dileyeceğimizi iyi biliriz. Sen kimin Avukatısın ya... Yakıştırıp yakıştırmamak; milletim bana ne yakıştırıyor benim için önemli olan o..

Gazze'de olanları da köşenize neden yazmıyorsunuz? Gazze'de aylardır insanlar çadırda yaşıyor.. Ne ABD'nin ne Birleşmiş milletler'in sesi çıkmıyor. Bütün dünya susarken Gazze için barış çağrısını yapan biz olduk.. Bakın İsrail'in Doğu Kudüs'te yeni konutlar yapmaya başlaması asla maruz görülebilir değildir. Çokbaşlı İsrail yönetimi durumunu gözden geçirmeli. Böyle bir adımı atmak 1967 anlaşmalarını inkardır. Bunlar bir geri iki  ileri hesabındalar. Biz burdan dünyaya bunu hatırlatıyoruz. eğer dünya barışına katkıda bulunacaksak kendimize çeki düzen verelim. Sonra diyorlar ki görüşemiyoruz; Nasıl görüşelim...

Eğer bir yerde zulüm varsa Türkiye olarak biz orada yoğuz...

İsrail bu tek taraflı adımlardan kaçınmalıdır. kendi ibadethanesine gelenlerin yolunu kesmekten vazgeçmelidir. Burada Sinegog'lara giden yolların kesildiğini hiç duydunuz mu? Böyle bir adım atıldığına karşısında ilk biz durduk..

Bu haber toplam 984 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri