Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÖNDER 50. Yılı Kutlamalarına Kimler Katıldı

20 Ekim 2008 / 19:27
İmam Hatipliler ÖNDER'in 50. yıl etkinliklerinde buluştu. Bakın kimler katıldı...
Yurdun dört bir yanından birçok önemli ismin katıldığı programda konuşan ÖNDER Genel Başkanı Yusuf Ziyaeddin Sula önemli açıklamalar yaptı. Batı ülkelerinde dini kurumlara bağlı okul oranının yüzde 40'larda olduğunu vurgulayan Sula, “Ülkemizde ise ortaöğretim kurumlarında din eğitimi oranı ancak yüzde 5 sınırlarında kalmaktadır. Ülkemizde din eğitiminin en azından bize model gösterilen gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarılmasını bekliyoruz” dedi.Türkiye'nin birçok yerinden İmam Hatip mezunu ve ilim adamının katıldığı ÖNDER İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneğinin 50. yıl etkinlikleri, 46. Genel Kurulu ve 4. Kurultayında İmam Hatip Liselerinin Türkiye ve her kesimden Türkiye insanına yaptığı katkıların önemi vurgulandı.
Eminönü Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen, siyaset ve eğitim camiasından birçok önemli ismin katıldığı program Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Açılış konuşmasını yapan ÖNDER Genel Başkanı Yusuf Ziaettin Sula, dünyada yaşanan sıkıntıların kaynağının maneviyat eksikliği olduğunu vurguladı.
ENGELLEMELERE RAĞMEN İHL'LERE İLGİ ARTIYOR
Dini hassasiyetleri kazandırmaya yönelik eğitimin insanlığın temel ihtiyacı olduğunu vurgulayan Sula, “Biz, ülkemizde din eğitimini yarım asırdan fazla süreden beri en güzel şekilde gerçekleştiren İmam Hatip´lerin batıda ve tüm dünyada bir model olarak yaygın hale getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İmam Hatip camiasının beklentileri yerine getirilemediği halde, son yıllarda okullarımıza teveccühün arttığını görüyoruz” dedi.
“Milletimiz din eğitimini ne kadar önemsediğini ve sorunların çözümüne inancını yitirmediğini gösterdiği teveccühle ortaya koymaktadır” diyen Sula, “Her okula bir mezun derneği” çalışmalarımız önemli bir mesafe kat etmiştir. Türkiye genelinde 2006 yılında 28 olan aktif mezun dernek sayımız 2008´de 155´e ulaşmıştır. Üniversiteye girişte katsayı probleminin ortadan kalktığı, eğitimin her kademesinde yatay ve dikey geçişlerin mümkün olduğu bir sistemin hayata geçirilmesi, bu topluluğun öncülüğünü yapan kurumların önemsediği konuların başında gelmektedir. Okullarımıza sahip çıkan okul aile birlikleri ve mezun dernekleri ile birlikte okul müdürlerimizin kayıt esnasında öğrencilerinin gözüne bakarak çözüm umutlarını her defasında bir kez daha tazelediklerini yetkililere buradan tekrar hatırlatıyoruz” şeklinde konuştu.
EĞİTMDEKİ SORUNLAR HALA DEVAM EDİYOR
Milli Eğitime ayrılan bütçenin, tarihinde ilk defa Milli Savunmanın önünde yer aldığına dikkat çeken Sula, buna rağmen yıllardır kangren haline gelen sorunların halen çözülemediğini ve milletin beklentilerinin yerine getirilemediğini söyledi. Yeni üniversitelerin açılmasının umut verici bir gelişme olduğunu belirten Sula, ancak ideolojik yaklaşımların halen birçok üniversitemizde sürdürülüyor oluşunu ise kabul etmediklerini söyledi.
BATI´DA DİN EĞİTİMİ ORANI YÜZDE 40 BİZ´DE YÜZDE 5
Batı ülkelerinde dini kurumlara bağlı okulların ortalama yüzde 35 ile yüzde 40'ı bulduğunu hatırlatan Sula sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizde ise ortaöğretim kurumlarında din eğitimi oranı ancak yüzde 5 sınırlarında kalmaktadır. Ülkemizde din eğitiminin en azından bize model gösterilen gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarılmasını bekliyoruz. Entrikaların çevrilmediği, entrika çevirenlerin üzerine cesaretle gidildiği, temel hak ve özgürlüklerin çiğnenmesine müsade edilmediği, kimsenin eğitim hakkını kullanmak için yurt dışına çıkmak zorunda kalmadığı, manevi değerlerimize ulu orta saldırılmadığı ve hayır kurumlarımızın ve milletimizin hayır duygularının çok kolay bir şekilde yıpratılmadığı günlerin beklentisi içindeyiz. Ülkemizin ve milletimizin geleceği adına Türkiye´mizin manevi dinamizmini ayakta tutan İmam Hatip Liseleri hayati önem arz etmektedir. Okullarımızın kurulması ve yaşatılmasına emeği geçen büyüklerimizin, mezuniyetlerinin 50. yılını idrak eden ağabeylerimizin gayretlerini şükran ve minnetle anıyoruz. Bu ulvi nöbetin İmam Hatip neslince nice 50. yıllan daha güzel günlerde idrak edileceği inancımızı yineliyor, Rabbimizden razı olacağı hizmetlerde Asım´ın neslini muvaffak kılmasını niyaz ediyoruz.”
Program sonrasında başta ilk İmam Hatip mezunları olmak üzere bir çok katılımcıya plaket verildi.
50. YILINDA İHL İÇİN KİM NE DEDİ
Prof. Dr. Yaşar Kandemir: “İmam hatip okulları bin bir zorluk içinde kurulmuş ve talebelerini adeta yokluk içinde yetiştirmiş bir müessese. Aradan 50 yıl geçtikten sonra görüyoruz ki önemli çapta ilim adamı yetiştirmiş. Önemli eserler ortaya konmuş.”
Prof. Dr. Hayrettin karaman: “İmam Hatiplerin oluşturduğu sosyal kültürel bir seviye var. Bu okullar sayesinde o seviyeyi değiştirdik ve yükselttik. Anamız, çocuklarımız okur oldu. İnsanımız, toplumumuz ve ülkemiz istifade etti bu okullardan. Bu kadar geçmişi olan bu okullar yok olmaz, bu kadar eseri olan okulları ülkemizin coğrafyasından ve milletin hafızasından kimse yok edemez. Geleceğe ümitle bakıyorum.”
Prof. Dr. Cevat Akşit: “Şimdiki gençler üniversiteye giremiyoruz diye endişe ediyor. Oysa bizim zamanımızda bazı hocalarımız bizi soğutmak için 'siz cenaze yıkayıcısı olacaksınız' derlerdi. Şartlar çok zordu ama buna rağmen biz okumaktan vazgeçmedik. Bakın bu gün bakan ve başbakan olan İmam Hatip mezunları var. Şimdiki neslin her şeye rağmen bu okulları benimsemesi çok önemli.”
Ensar Vakfı Başkanı Ahmet Şişman: İHL´lerin toplum için ne anlam ifade ettiğinin en açık ifadesi, "toplumun din eğitimi talebi ve ihtiyacına cevap verebilen kurum oluşunda gizli. Türkiye´de sağlıklı koşullarda ve pedagojik formasyon sahibi öğretmenler tarafından yeterli derecede din eğitiminin verildiği yerler İHL´lerdir. Toplum İHL´lere güvenmekte ve herşeye rağmen çocuklarını buraya göndermektedir. Şunun unutulmaması gerekir ki, Türkiye´nin sorunları İHL´lerin sorunu, İHL´lerin sorunları Türkiye´nin sorunudur..."
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Öcal: “50. yılında İmam Hatipler orta kısmından 900 bin öğrenci, lise kısmından 600 bin öğrenci verdi. Birçok önemli ilim adamı yetiştirdi.”
Söğüt İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Mustafa Işık: “İmam Hatip okulları Türkiye'mizin İslami geleceğidir. Kendimi ben bu okullara adadım, ömrümün sonuna kadar bu okulların başarılı olması için çalışacağım. Bu okullar bizim geleceğimiz.”
Prof. Ahmet Lütfü Kazancı: “Allah´a şükürler olsun ki bu ülkede İmam Hatip okulları doğdu. Edebin, ahlakın ve vatanseverliğin ne olduğunu anlattılar.”
Önder Kurucu Başkanı Yahya Kutluoğlu: “Bu okullardan mezun olup büyük hizmetler yapan ilim adaları var. O ilk mezunlardan diyanet işleri başkanı olanlar oldu, bakanlar oldu, başbakanlar oldu, profesörler oldu, müdürler oldu, dekan ve rektörler oldu. Yeni nesiller o eski neslin ilim felsefesini yakalamalıdır.”
Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş: "İmam Hatipler geçmişten günümüze kültür ve medeniyetimizin temsilcileri, taşıyıcıları olagelmişlerdir. Gelecekte de öyle olacaktır... Bugün dünya materyalist felsefenin iflasına şahit olmakta. Üç asırdır bu felsefe bazı dar guruplar dışında insanlık için açlık ve sefalet üretti. Artık batının başını çektiği bu paradigmanın işe yaramadığı ortada. Şimdi söz sırası dünyanın ve bilhassa islam aleminin göz bebeği konumundaki Türkiye´de."
Merhum Tevfik İleri´nin Oğlu Cahit ileri: “Bu okullar açılırken babamın hissettiği heyecanı bende hissediyorum. Bu okulların ve buradan yetişen çocukların hem dinimiz hem de kültürümüzü yaşamamız vesile olduklarını düşünüyorum.”
Ömer Döngeloğlu: “Geleceğe dönük daha donanımlı, çağı yakalamış bir neslin inşasını oluşturdu bu okullar.”
Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün: Bugün önümüzde büyük sorunlar var. Her zaman da olacaktır. Önemli olan sorunlar karşısında şikayet üretmek yerine onlarla mücadele etmesini bilmektir. Hiçbir engel aşılmaz değildir. Yeter ki, ümit ve heyecanımızı kaybetmeyelim.
İstanbul İmam Hatip Müdürü Vedat Karabayır: “Buraya evlatlarını gönderen aileler ileride ne kadar doğru bir tercih yaptıklarını göreceklerdir. Çocuklarının ortaya koymuş olduğu başarı ve güzellikleri gördükleri zaman ne kadar mutlu olacaklar.”
İhsan Toksarı: “Bin bir sıkıntı çektik; Gelecek bizimdir, başarı bizimdir.”
Eski Nevşehir Milletvekili Turan Öztürk: “En güzel günlerimi inanarak geçirdim: Bu okullarda insanlar eline, diline, beline sahip çıkarak yetişiyor. Hayatın en güzel günleri bu okullardan geçerek yaşanıyor. O günlerden bu günlere baktığımız zaman fiilen Türkiye'nin çehresinde çok büyük değişiklik olduğunu görüyoruz.”
Yasin Hatipoğlu: “Büyükler dua ederken Allah dareyn saadeti versin derler. Dareyn iki cihan saadeti demek. Birincisi bu dünyada bahtiyar ve mutlu etmek, ikincisi başı ve sonu olmayan cihan saadeti.”
KİMLER KATILDI
ÖNDER´in eski Genel Başkanlarından, Faruk Kaya, Kazım Serhatlı, Süleyman Erdemir, İbrahim Solmaz, 50 yıl önce İmam Hatip Liselerinin ilk mezunlarından Yasin Hatipoğlu, İhsan Toksarı, Osman Kandemir, Mustafa Ak, Hüseyin Top, Halim Karakaya Prof. Sadettin Öktem, Yahya Kutluoğlu, Cemal Demircan, Fatih Alakuş, A. Hayrettin Tınmaz, Necmettin Nursaçan, Selahattin Parladur, Ahmet Baltacı, Mustafa Uzunpostalcı gibi isimlerin katıldığı programa, Wonder Başkanı Yusuf Kara, Ensar Vakfı Başkanı Ahmet Şişman, Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Adnan İnanç, Prof. Mustafa Şentop, Emrullah Hatipoğlu, Hadımköy Belediye Başkanı Ali Osman Çolak, Selahattin Kaya, İlk 7 İHL Müdürleri adına; Adana İHL adına Muhammet Karaduran, Ankara İHL adına Rami Özalan, Kayseri İHL adına İbrahim Şimşek, Konya İHL adına Hüseyin Avni Erdemir, Kahraman Maraş İHL adına Mehmet Keşifli, İstanbul İHL adına Vedat Karabayır... Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan, Samandıra Belediye Başkanı Yusuf Büyük, Ak Parti İst. Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, Saadet Partisi Genel Başkan Adayı Numan Kurtulmuş, Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er ve Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün gibi imam hatipliler katıldı.
Bu haber toplam 2892 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri