Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sav, canlı yayında fırçaladı

05.11.2010 00:38
Eski Genel Sekreter Önder Sav, CHP'de yaşanan ayrışmayı ihtilal ve devrime benzeten Mehmet Ali Birand'a canlı yayında fırça attı.

Eski Genel Sekreter Önder Sav, CHP'de yaşanan ayrışmayı ihtilal ve devrime benzeten Mehmet Ali Birand'a canlı yayında fırça attı.

 

Önder Sav, CHP’de yaşanan bölünme süreciyle ilgili açıklama yapmak üzere Kanal D ana haber bültenine konuk oldu. Program başlarken Klıçdaroğlu ile Sav arasındaki söz düellosu ve CHP Genel Merkezi’nde yaşanan kavga ekranlara getirildi.

Görüntülerden sonra haber bülteni için konuşmaya başlayan tecrübeli televizyoncu Birand, “ Bugün Cumhuriyet Halk Partisi’nde devrim de diyebilirsiniz İhtilal de onun ertesi günü… Ancak süre darde- karşı darbe olarak devam ediyor henüz bitmiş değil. Ben de onun için Ankara’dayım ihtilali yerinde izlemek ve ihtilalcilerle konuşmak ve durumu size yansıtabilmek için merkez üssündeyim ihtilalin tam ortasındayım!” diye söze girdi…

Birand’ın ihtilal ve devrim benzetmesine sinirlenen Sav ise “Yaptığınız nitelemeler Cumhuriyet Halk Partisi’nde olmadı. CHP’de ne devrim ne ihtilal ne de ihtilalci var! Cumhuriyet Halk Partisi demokratik kuralların işletildiği bir parti o nedenle bunlar parti içi demokrasinin doğal görüntüleri olarak algılanmalıdır” diyerek tepkisini gösterdi.

GENEL SEKRETERLİK DÖNEMİ BENİM İÇİN KAPANDI

Eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav, ''CHP Genel Sekreterliği kimsenin tapulu mülkü değil. Benden evvel de pek çok genel sekreter görev yaptı. Benim yaşamımdaki en büyük armağanlardan biri, en uzun süreli genel sekreterliği yapmamdır. Benim için artık genel sekreterlik sayfası gönlümde de kapanmıştır'' dedi.

Sav, ''Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni Merkez Yönetim Kurulu (MYK) listesine onay vermesinin ardından her şey bitti mi?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bu konuda değerlendirmelerinin temeline girecek olursak, tartışılması gereken değerlendirmeler olduğu sonucuna varırız. CHP'nin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın takıldığı tüzükte değişiklik yapıldığı savı bence hukuken geçerli değil. Bunu her zaman iddia ederim bir hukukçu olarak.'' Sav, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bir karar makamı olmadığını, iddia ve uyarı makamı olduğunu vurguladı.

Parti içinde bir mücadele verdiği ifade edilerek bu mücadelenin sürüp sürmediğine yönelik soru üzerine de Sav, kendisinin bu mücadeleyi kimseyi hedef alarak ve kırmak amacıyla yapmadığını, amacının partinin hukukunu korumak olduğunu belirtti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın CHP'ye gönderdiği tüzük değişikliğine ilişkin yazıların bir partinin iç hukukuna müdahale olduğunu iddia eden Sav, mücadelenin bitip bitmediğini zamanın göstereceğini söyledi.

İl Başkanlarını toplantıya çağırdığı yönündeki haberlerin de doğru olmadığını bildiren Sav, bu amaçla kimseyle bir görüşme yapmadığını açıkladı. Bu iddiayı CHP'nin yeni yöneticilerinden duyunca, gülüp geçtiğini belirten Sav, ''Tabii yetişecekler, eğitilecekler, büyüyecekler. İnşallah bizim geçtiğimiz aşamalardan onlar da geçer. Daha akıllı davranışlarda bulunurlar'' dedi.

EKİM RESEPSİYONU

Resepsiyon konusunda, 15 gün önce Kılıçdaroğlu, kendisi, Hakkı Suha Okay, Kemal Anadol, Muharrem İnce, Haluk Koç ve MYK üyesi Mahmut Duyan'ın bir araya geldiğini anımsatan Sav, burada Kılıçdaroğlu'nun ''resepsiyona katılmayalım'' dediğini savundu.

Kılıçdaroğlu'nun sonraki açıklamalarının Muharrem İnce'yi sıkıntıya soktuğunu ifade eden Sav, İnce'yi kendisinin yönlendirdiği şeklindeki haberlerin de gerçek dışı olduğunu söyledi.
''Baykal'ın, gelinen noktada Kılıçdaroğlu'nu desteklediğini düşünüyor musunuz?'' sorusu üzerine, ''Sayın Baykal'ın bu tür küçük düşüncelerin adamı olmadığını söyleyebilirim'' dedi.

''Kırılma noktasında Gürsel Tekin'i yükseltmesinin rolü var mı?'' şeklindeki bir soru üzerine de Sav, şunları söyledi: ''Gürsel Tekin'in yükselip yükselmediğini bilemem. Nereye kadar yükseleceğini de bilemem, çok yükselip nereden düşeceğini de bilemem. Onun için Gürsel Tekin benim iç dünyamda tartışacağım bir isim değildir. Tartışırsam beni tanıyanlar beni ayıplar...''

''BAYKAL BENİM 53 YILLIK DOSTUM''

Sav, PM üyeleriyle dün yaptıkları toplantıda tüzük kurultayı için imza toplandığını, ancak bugün imzalarını çeken üyeler olduğunun ifade edilmesi üzerine, karar alındıktan sonra imzaların çekilmesinin bir anlam ifade etmediğini savundu.

CHP'nin böyle bir tüzükle siyaset yapmasından yana olmadığını vurgulayan Sav, bir kurultay yapılmasına ilişkin, ''Partinin çıkarı böyle bir şeyi gerektirirse, böyle bir kurultay toplanmasına katkı veririm'' dedi.

''Seçimli bir kurultay olursa sizin adayınız olur mu?'' sorusunu da yanıtlayan Sav, ''Belki bakarsınız Sayın Kılıçdaroğlu'nu destekleriz. Niye beni böyle kategorize ediyorsunuz. Çok fena alıştırmışım ben sizi, beni aday çıkaran adam olarak görüyorsunuz'' ifadesini kullandı.

Sav, ''Eski Genel Başkan Deniz Baykal'ı arıyor musunuz?'' sorusuna karşılık olarak da şunları söyledi:

''Baykal benim 53 yıllık dostum. Siyasette en uzun ömürlü yan yana duran kişiyiz. Sayın Baykal'a benim herhangi bir tersliğim, gönül kırgınlığım, kimilerinin söylediği gibi, arkadan vurmam söz konusu değildir. Çok nitelikli, zengin kültürü olan bir siyaset adamıdır. Gerçekten de Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli siyaset adamıdır.''

Bu haber toplam 1396 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri