Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Önder Sav bakın kimden taktik almış

13.10.2010 13:23
Geçtiğimiz aylarda "SP'li Kazan'a taktik verdi" haberleriyle gündeme gelen CHP'li Sav'ın ilginç görüşmelerde bulunduğu iddia edildi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkan seçildiği son CHP kurultayında, önceden ilan edilen tüzük değişikliğinin gündeme alınmamasından ötürü yürürlüğe girmemesiyle ortaya çıkan hukuki sorunun bundan sonra Anayasa Mahkemesi'ne taşınacağı öğrenildi. Genel Sekreter Önder Sav'ın da bu ihtimali göze aldığı belirtilirken, Sav'ın konuyla ilgili ilginç görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor.

“SAVAŞ'TAN FİKİR ALDI”

CHP'nin önceden duyurmasına ve gündeme almasına rağmen son kurultayda gündemden kaldırılan tüzük değişikliği konusunda 22 Eylül'de CHP'yeYargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından gelen ilk uyarı üzerine CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın eski Başsavcı Vural Savaş ile görüşerek ondan fikir aldığı iddia edildi. Savaş'ın Sav'a, “Geçmiş olsun, yapacak bir şey yok. Bu durumda tüzük kurultayı yapmaktan başka yol kalmıyor” dediği öğrenildi.

Vural Savaş, Sav ile böyle bir görüşmenin olmadığını söylerken, CHP'de Baykal'a yakın kaynaklar, bu görüşmenin gerçekleştiğinde ısrarlı. Tüzük değişikliği olduğunda yetkilerini kaybedecek olan Genel Sekreter Önder Sav'ın ise “Mesele Anayasa Mahkemesi'ne taşınsın, kapatma davası açılsın ve kararı yüce mahkeme versin” görüşünde ısrar ettiği, bu yüzden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yazılarına cevap vermediği öğrenildi.

Yargıtay'a uyarılara rağmen bir cevap verilmemesi üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın CHP hakkında Anayasa Mahkemesi'ne kapatma davası açması gerekiyor. Davanın açılma süreci, CHP'nin savunma yapması ve buna benzer prosedürler hesaba katıldığında Önder Sav'ın zaman kazanacağı ve su süre zarfında mahkeme sürecinde bir çözüm yolu bulmayı umduğu belirtiliyor.

Habervaktim.com

Bu haber toplam 1076 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri