Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal kalsın, Sav gitsin

21.09.2010 09:56
Koltuğunu kaybetmesinin sorumlusu olarak gördüğü Önder Sav'ı hedef alan Baykal'ın yakınlarına, "Önder gitsin, Kemal kalsın" dediği belirtiliyor.

Koltuğunu kaybetmesinin sorumlusu olarak gördüğü Önder Sav'ı hedef alan Baykal'ın yakınlarına, "Önder gitsin, Kemal kalsın" dediği belirtiliyor. Kurultayın gündeme getirilmesinin nedeni de Sav ve ekibini tasfiye etmek.

 Deniz Baykal'ın kurultay çağrısını duymazdan gelen CHP lideri Kılıçdaroğlu, Almanya'dan döndükten sonra toplanacak MYK'da yeni yol haritasını çizecek. Yakınlarına Genel Sekreter Önder Sav ve ekibi tarafından kuşatıldığı itirafında bulunan Kılıçdaroğlu'nun, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'i biraz daha öne çıkarması bekleniyor.

MAHKEME RESTİ

Baykal'ın çekirdek kadrosunda yer alan Yılmaz Ateş'in "tüzük mahkemeye götürülebilir" açıklamasının da Kılıçdaroğlu'nun elini güçlendirmek için yapıldığı dile getiriliyor. Buna göre Kılıçdaroğlu da mahkemeye gerek kalmadan partiyi tüzüklü kurultaya götürüp Parti Meclisi'ni yeniden şekillendirebilir. Sav ile ona yakınlığıyla bilinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Suha Okay ise tüzüklü kurultay yapmanın 4 ay süreceğini söyleyerek Kılıçdaroğlu'nu vazgeçirmeye çalışıyor. Halk Tv'de de önceki gün açıklamada bulunan Okay, "Parti kurultaya sokulursa bu süreç 4 ayda tamamlanır" iddiasında bulundu. CHP'de olağanüstü kurultaya gitmek için delegenin 5'te birinin imzası yeterli. Bu durumda Kılıçdaroğlu'nun istemesi durumunda olağanüstü tüzük kurultayının toplanmasının önünde engel bulunmuyor.

BEKLENTİM YOK

Kılıçdaroğlu'nu 12 Eylül referandumundan önce tüzük kurultayı yapması konusunda uyaran Baykal'ın "Kurultaya git. Bizim bir beklentimiz yok" dediği konuşuluyor. Sav'ın partiden uzaklaştırılmasını isteyen Baykal'ın kendine yakın milletvekillerine "Önder gitsin, Kemal kalsın" dediği belirtiliyor.

SCHULZ'LA İKİNCİ GÖRÜŞME

Kılıçdaroğlu, geçen hafta Brüksel'de görüştüğü Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi ve AP Sosyalist Grubu Başkanı Martin Schulz ile dün Berlin'de ikinci kez biraraya geldi. Kılıçdaroğlu, "Bundan sonra iki sosyal demokrat parti olarak daha iyi bir işbirliği gerçekleştireceğiz" dedi. (Yeni Şafak)

Bu haber toplam 1182 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri