Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Önder Sav hakkında suç duyurusu

20 Haziran 2008 / 14:05
Kameralar önünde Peygamber Efendimiz'den alaycı bir üslupla bahsetme cüretini gösteren Önder Sav'a tepkiler dinmek bilmiyor.
Üzeyir Bekiroğlu isimli bir kişi Ankara'nın CHP'li Elmadağ İlçe Belediye Başkanı'nı ziyaret ettiği sırada kameraların önünde bir vatandaşla konuşurken Hz. Muhammed ve Hac ibadeti hakkında sözleri nedeniyle CHP Genel Sekreteri Önder Sav hakkında suç duyurusunda bulundu.

Avukatı ile birlikte Bakırköy Adliyesi'ne gelerek şikayet dilekçesini Cumhuriyet savcısına veren Üzeyir Bekiroğlu, "Sav'ın sözlerini duyduktan sonra günlerce uyuyamadım." dedi. Bekiroğlu Önder Sav hakkında ayrıca 10 bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı.

Konu ile ilgili şikayet dilekçesini cumhuriyet savcısına verdikten sonra bir açıklama yapan Üzeyir Bekioğlu şikayetinin gerekçesini anlattı. Bekiroğlu " Ben o sözleri duyunca günlerce uyuyamadım. Allah'tan sonra ikinci en mukaddesatım olan Peygamber efendimize hakaret edilmesini hazım edemedim. Bu sözleri söyleyerek herkesi rencide eden Sav, hakkında avukatımla birlikte suç duyurusunda bulundum. Ayrıca manevi tazminat davası açtım. Hac her Müslüman için farz ibadettir. Bende Hac'ca gittim. O Hac'ın ne olduğunu bilseydi öyle konuşmazdı." şeklinde konuştu.

Bir program için Ankara'nın Elmadağ ilçesine giden Önder Sav, İlçe Belediye Başkanı'nı ziyaretinde yanına gelen partili Mustafa Ünal'ın hacca gitme arzusu ile ilgili sözlerine alaycı bir üslupla cevap vermişti. Hacca gitmeye niyetlendiğini söyleyen Mustafa Ünal'a alaycı bir üslupla, "Boş ver Araplara para kaptırma" diyen Sav, alaycı bir ifade ile, "Bakarsın Muhammed seni bırakmaz. Sen yine şey yapma" demişti.

Rize'deki bir dinlenme tesisinin sahibi olan Üzeyir Bekiroğlu, basın yoluyla hakaret ettiği, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği ve aşağıladığı gerekçesiyle Önder Sav hakkında Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Bekiroğlu, dilekçesinde Önder Sav'ın, mukaddes İslam dini ve onun peygamberi hakkındaki sözleriyle, laiklik ilkesini ihlal ettiğini ve derinleşen krizlere yol açtığını belitti. Bekiroğlu dilekçesinin devamında Sav'ın, "Kameraların açık olduğunu biliyordum. Şaka yapmıştım" diyerek özrünün kabahatinden büyük olduğunu ve İslam dinine, onun peygamberine, inanmama hakkına sahip olduğunu ancak hakaret etme ve aşağılama hakkına sahip olmadığını da belirtti. Üzeyir Bekiroğlu, Sav'ın 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Avukat Abdullah Arar, "Müvekkilinin Sav'ın ana muhalefet partisinin önde gelen bir ismi olması nedeniyle beyanlarının etkisi ve bağlayıcılığı göz önünde bulundurulduğunda, baskıcı bir siyasal yapı oluşturma istendiğine dair haklı bir endişeye kapılmıştır.. Bugün bu sözleri söyleyenlerin iktidar olduklarında ne yapacakları soru işaretidir." şeklinde konuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 914 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri