Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Önder Sav Köşe Bucak Kaçıyor

12 Kasım 2008 / 13:28
Daha önce kendisi için kurulan Tele Kulak Komisyonu'na gelmeyen Önder Sav, şimdi de Vakit'e açtığı davanın duruşmasına katılmadı..
CHP Genel Sekreteri Önder Sav, kendisinin gündeme getirdiği yasadışı dinleme olayını araştırmak üzere kurulan Meclis Telekulak Araştırma Komisyonu toplantısından sonra Vakit'e açtığı davanın ilk duruşmasına da katılmadı.

Mahkeme ise Sav'ı duruşmaya çağırırken, davayı 30 Ocak 2009 gününe erteledi. Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada CHP'li Sav ile Vali Ali Serindağ'ın görüşmesini haberleştiren Vakit gazetesi muhabiri Aslan Değirmenci ise mahkemede ifade verdi. Değirmenci ifadesinde, "Önder Sav'ın kamuya yansımış hac ibadetiyle ilgili konuşmasına ilişkin kendiyle görüşmek istedim. Müteaddit defalar aradım, olay günü de kendisini bürodan yakınının cep telefonu ile aradım. Kendimi takdim ettim, bir dakika dedi. 5 dakika sonra tekrar telefonda seslendiğimde herhangi bir cevap vermedi, karşıdan konuşmaları duydum ve konuşmaları not alarak metne döktüm. Ve tekrar seslendiğimde yine karşılık alamadım." dedi. Değirmenci'nin vekilinin yetkisizlik itirazı ise ret edildi.

İddianamede, Aslan Değirmenci'nin, "kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmayı ifşa etmekten, bu eyleme uyan Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 133/1. maddesi uyarınca cezalandırılması talep edildi. Bu suç için 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası öngörülüyor.

Önder Sav'ın, Vali Serindağ ile 'dinlendiği' iddiası ile başlatılan ilk soruşturmada, 'takipsizlik' kararı çıkmıştı. Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün "izlendiği" iddiasıyla başlatılan soruşturmanın da savcısı olan Vahdet Polatkan, Sav'ın Serindağ ile görüşürken aranan cep telefonunu "açık" bıraktığını belirterek, "Bu süre zarfında telefondan yapılan görüşmelerin emniyet veya başka bir birim tarafından dinlenip kaydedilmediği saptanmıştır. Bu itibarla cep telefonunu dinleyen ve kaydeden bir görevli olmadığı da ortaya çıkmaktadır." demişti.

Kaynak:
Bu haber toplam 830 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri