Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kazan Sav'la görüşmesini anlattı

26.07.2010 13:30
Ankara'da büyük merak uyandıran sürpriz buluşmayla ilgili Şevket Kazan'dan açıklama geldi...

Olaylı Saadet Partisi kongresinden sonra Numan Kurtulmuş'a karşı savaş açan kanadın sözcülülerinden ve Milli Görüş'ün kıdemli siyasetçilerinden eski Adalet Bakanı Şevket Kazan, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile görüşmesinde neler konuştuklarını açıkladı.

Önder Sav'ın, görüşme talebinin Şevket Kazan'dan geldiğini ve 'Sizden kongre taktikleri mi aldı?' sorusuna "Ben onları söylemeye mezun değilim. Şevket Bey'le görüşün." sözlerinden sonra bir açıklama yapan Kazan, olağanüstü kongre şartları konusunda, "Bazı konularda karşı karşıya, bazı konularda birlikte görüş sergilediğimiz bir arkadaşım." dediği Sav'a akıl danıştıklarını doğruladı.

Bugünkü Milli Gazete'de yer alan açıklamasında Şevket Kazan, Saadet Partisi'nin son kongresinde bir tüzük değişikliğine gidildiğini ve Siyasi Partiler kanuna göre delegelerin göre olağansüstü kongre çağrısı için gerekli olan 5'te birlik sayısının tüzük komisyonu tarafından bir rivayete göre 3'te bir veya 3'te ikiye çıkarıldığını söyledi.

Bu düzenlemein, bir hukukçu olarak kendisine göre 'bir azınlık hakkının ihlali' ve Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı olduğunu belirten Kazan, konuyu bir bilen olarak danıştıkları Önder Sav'ın da kendisine katılarak, olağanüstü kongre çağrısı için Siyasi Partiler Kanunu'nda geçen 1/5 şartının parti tüzüğünde 1/3 veya 2-3'e çıkarılamayacağını açıkça ifade ettiğini kaydetti.

Şevket Kazan Önder Sav görüşmesi için şunları söyledi:

"BİR AKADAŞIM"

"...Önder Sav benim CHP-MSP hükümetinden kabine arkadaşım. Daha sonra TBMM yaşantımda Grup Başkan Yardımcıları ve Parti Yetkilileri olmamız nedeniyle, bazı konularda karşı karşıya, bazı konularda birlikte görüş sergilediğimiz bir arkadaşım. Daha genel olarak Ankara Barosundan bir avukat meslektaşım. Kendisiyle baş başa konuştuğumuz konuya gelince, bir tüzük değişikliği sorunu.

RİVAYETE GÖRE, 1/3 YA DA 1/2

Şöyle ki; Saadet Partimizin bu son kongresinde gündeme bağlı olarak bir tüzük değişikliği yapıldı. Yapılan değişiklikle, delegeler için olağanüstü kongre davetlerinin, Siyasi Partiler Kanunu'na göre üye tam sayısının en az 1/5, buna paralel olarak Saadet Partisi tüzüğünde de üye tam sayısının en az 1/5'i olan olağanüstü kongre davet yetki, tüzük komisyonu tarafından bir rivayete göre 1/3'e, diğer bir rivayete göre ise 2/3'e çıkarılmıştır.

EN İYİ BİLEN ÖNDER SAV

Bu düzenleme, bir hukukçu olarak bana göre 'bir azınlık hakkının ihlali' idi ve Siyasi Partiler Kanunu'na aykırıydı. Oysa tüzüklerin Anayasa'ya göre kanun hükümlerine uygun olması mecburiyeti vardır. Bu görüşümü değerli parti üyemiz Anayasa Hukukçusu Prof.Dr. Mustafa KAMALAK hocamız da teyit etti. Buna rağmen partimiz dışından bir bilene de danışmak istedim. Partimiz dışından bu hususları en iyi bilen, kamuoyunda kongre partisi olarak tanınan CHP'nin Genel Sekreteri Önder Sav idi. Randevu istedim kendisiyle görüştük. Kendisi de bana 1/5 olarak düzenlenen bir hakkın, 1/3 veya 2/3'e çıkarılamayacağını açıkça ifade etti. Görüşmenin konusu bu!"

Bu haber toplam 1236 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri