Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Önder Sav'ın Kızına Torpil

05 Haziran 2008 / 11:17
Burcu Sav, Kanaltürk'te 'Şu Çılgın Türkler' ismiyle 13 bölümlük bir program hazırladı.
CHP'nin Kanaltürk ile imzaladığı 3.5 milyon dolarlık sözleşme gereğince Önder Sav'ın kanalda fiilen icra kurulu üyeliği yaptığı iddia edildi.

Sav, bu yetkisini kullanarak kızı Burcu Sav'a da 'Şu Çılgın Türkler' isimli program yaptırdı.

CHP ile Kanaltürk arasında yapılan 3.5 milyon dolarlık sözleşmede CHP'nin belirleyeceği bir ismin Kanaltürk'ün İcra Kurulu üyesi olacağı hükmünü içeriyor. CHP'nin, Kanaltürk'ün bu göreve Genel Sekreter Önder Sav'ı önerdiği ifade ediliyor.

Resmi belgelerde İcra Kurulu Üyesi olarak görülmeyen Sav'ın fiili olarak bu görevi yerine getirdiği belirtiliyor. Sav, Kanaltürk'teki yetkilerini kullanarak hiçbir televizyonculuk deneyimi olmayın bankacılık mezunu kızı Burcu Sav'a da program yaptırdı.

FİİLEN İCRA KURULU ÜYESİ

Tuncay Özkan'ın Kanaltürk'ü CHP'nin kanalı haline getiren sözleşmenin 4. maddesinde "Yapımcı (Kanaltürk), CHP'nin gösterdiği bir kişiye İcra Kurulu'nda yer verir" hükmünü içeriyordu.

Sav bu görevi fiilen yerin getirirken hukuken sakıncaları olacağı gerekçesiyle bu görev resmi olarak açıklanmadı. Hukuki sakıncaları olacağı gerekçesiyle Kanaltürk'ün İcra Kurulu'nda herhangi bir CHP'linin ismi de geçmiyor.

ÇILGIN TÜRKLER

Sav, İcra Kurulu'na girdikten sonra kendi kızına da bu program yaptırdı. Bilkent Üniversitesi Bankacılık mezunu olan ve hiçbir televizyonculuk tecrübesi bulunmayan Burcu Sav, kanalda 'Şu Çılgın Türkler' ismiyle 13 bölümlük bir program hazırladı.Burcu Sav, 'Şu Çılgın Türkler' kitabı yazarı Turgut Özakman'ı 13 bölüm boyunca konuk ederek bir program hazırladı. Televizyonculuk deneyimi olmadığı için neden olduğu amatörlüklerle internet forumlarında alaya alınan Burcu Sav, tepeden atandığı için kanal çalışanlarında da rahatsızlık uyandırdı.

MAHKEMELİK OLDULAR

Çalışanlarına çok düşük maaşlar verdiği bilinen Kanaltürk uzunca süredir maaş da ödeyemiyordu. Buna rağmen Burcu Sav'ın 1500 YTL olarak tespit edilen maaşı da hiç aksatılmadan ödendi.

Önder Sav'ın kızı Burcu Sav'ın Turgut Özakman'ı programına konuk ederek hazırladığı 13 bölümlük program da daha sonra Kanaltürk tarafından CD ve VCD formatında pazarlandı. Özakman ise bu CD ve VCD'lerdeki telif hakları ödenmediği için Kanaltürk'e suç duyurusunda bulundu.

Özakman'ın açtığı dava sonucunda Kanaltürk depolarında bulunan programa ait CD ve VCD'lere icra el koydu. Bu icra konusu kamuoyuna yansıdığı dönemde ise Kanaltürk yetkilileri, CD ve VCD'den elde ettikleri geliri CHP'ye bağışladıklarını iddia ettiler.

Kaynak:
Bu haber toplam 1008 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri