Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bugün dünya ONE MİNUTE günü

25.01.2010 19:03
Erdoğan'ın Davos'taki çıkışının yaklaşan yıl dönümü kutlanacak

Erdoğan'ın Davos'taki çıkışının yaklaşan yıl dönümü nedeniyle dünya çapında etkinlikler düzenleniyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos Zirvesi'nde Gazze saldırısı dolayısıyla İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e karşı gerçekleştirdiği 'one minute' çıkışının yıl dönümünde dünyada çeşitli etkinlikler düzenleniyor. One Minute Küresel Barış Platformu tarafından organize edilen eylemlerden biri de ABD'de gerçekleştirildi. Platform, Amerika'da yaptığı gösteri ile adaletsizliğe ve savaşlara karşı 'One Minute' dedi.

Erdoğan'ın geçen sene Davos'ta Gazze saldırısı ile ilgili bir forumda söylediği 'one minute' sözünden yola çıkarak kurulan One Minute Küresel Barış Platformu 5 ayrı kıtada çeşitli gösteriler düzenliyor. 29 Ocak günü İstanbul ve Gazze'de aynı anda etkinlikler gerçekleştirmeyi planlayan platform, dün de Amerika'da bir gösteriye imza attı. New Jersey eyaletinin Paterson bölgesinde gerçekleştirilen etkinliğe katılanlar, adaletsizliğe karşı 'one minute' diye slogan attı. Katılımcılar, yağmura rağmen yaklaşık bir saat boyunca etkinliği sürdürdü. "Daha fazla adalet ve barış için one minute' ve 'Filistin güçlü dur" yazan pankartlar açan grup, Filistin ve Irak'a adalet istedi.

 

Etkinliğe destek veren Dr. Hani Awadallah, Başbakan Erdoğan'ın cesur bir lider olduğunu söyledi. Erdoğan'ın Arap ülkelerinin yöneticilerine benzemediğini ve adaletsizliğe karşı sesini yükselttiğini ifade eden Awadallah, "Erdoğan, gerçek Müslüman, gerçek bir dünya lideri" diye konuştu. Filistin kökenli bir katlımcı ise Erdoğan'a kendilerini anladığı için teşekkür ederek, "Seni seviyoruz Erdoğan" diye slogan attı.

Platformun Amerika temsilcisi Başçı Dinç ise yaptığı açıklamada, tüm dünyada barış ve adaletin temin edilmesi için böyle bir etkinlik gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Sayın Başbakanımız'ın dediği gibi biz de Filistinli arkadaşlarımız ile beraber dünyada ırkçılığa karşı, haksızlığa karşı, ayrımclıklara ve savaşlara karşı one minute demek için toplandık" diye konuştu.

 

Etkinliğe destek veren Doğan Necmioğlu da, "Bütün Türkiye'ye bütün dünyaya buradan one minute diyoruz. Herkes düşünsün, barış nedir, nasıl sağlanır? Biz de o amaçla geldik buraya, dostlar da yalnız bırakmadı bizi" dedi.

Bu haber toplam 2000 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri