Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öymen: Alevilerden destek aldım

18.03.2010 12:00
Gazeteci Ömer Şahin’in Kanal a’daki “Görüş Farkı”na katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen şok açıklamalarda bulundu.
Alevileri ayağa kaldıran “Dersim’de analar ağlamadı mı?” sözlerinin arkasında duran Öymen, “Alevilerden o kadar çok destek aldım ki, şaşırırsınız?” dedi. Öymen, özellikle Tunceli sokaklarına asılan Hitler bıyıklı posterleri için de gülüp geçtiğini söyledi: “Siz bir sosyal demokratı Hitler'e benzetirseniz, tarih güler geçer, ama siz bir ülkeyi Hitler yöntemleriyle, baskı yöntemleriyle idare etmek isteyen bir insana demokrat derseniz tarih sizi affetmez.”

Dersim’li Gazeteciyle Ekrana Çıktı: Alevilerden destek aldım dedi

CHP’li Onur Öymen, Ömer Şahin’in programında bir sürpriz yaşadı. Karşısında Yaşar Taşkın Koç (TV 24) ile birlikte “Dersim” doğumlu olan TV 8 Haber Koordinatörü İsmet Demirdöğen vardı. Günlerce gündemi meşgul eden “Dersim’de analar ağlamadı mı?” şeklindeki sözlerine açıklık getiren Öymen, bu sözlerden dolayı Alevilerden tepki almadığını iddia etti. Öymen, “O kadar çok destek aldım ki Alevilerden şaşırırsınız. Türkiye’nin her yerindeki Tuncelilerden ne kadar çok destek mesajı aldığımı bilseniz şaşarsınız. Tuncelilerden, Alevilerden pek çok insan dediler ki 'size yanlış taktim etmeye çalıştılar. Bazıları da benden özür diledi" dedi. Dersim hakkındaki sözlerinden dolayı pişmanlık duymadığını vurgulayan Öymen, Kemal Kılıçdaroğlu ile aralarında herhangi bir sorun olmadığının da altını çizdi. Öymen, seçim zamanı Tunceli’ye gidip gitmeyeceği sorusuna da, “Gayet tabii giderim” cevabını verdi.

Programda Öymen ile Demirdöğen arasında Dersim polemiği de yaşandı. Alevilerden destek aldığını söyleyen Öymen’e, “Sünniler aramış olmasın?” diye soran Demirdöğen, ailesi Dersim’den sürgün edilen Yavuz Semerci’nin yazılarını hatırlattı. Öymen ise İsmet Yılmaz Özdil’in yazısını tavsiye etti.

Darbe akla aykırı, 27 Mayıs darbedir

Onur Öymen, Türkiye’de darbe olmayacağını savunurken, “Darbeyi aklı başında hiçbir insan istemez. Kalkıp da ülkenin idaresini ele geçirelim diyecek aklı başında insan olabileceğini düşünemiyorum” dedi. Öymen, bazı sol siyasetçi ve akademisyenlerin aksine Başbakan Menderes ve 2 Bakan’ının asıldığı 27 Mayıs’ın darbe olduğunu söyledi. Öymen, “27 Mayıs’a darbe değildir demek mümkün mü?” diye sordu.

AK Parti’ye karşı Tek Parti dönemini savundu, referans olarak Aydın Doğan’ı gösterdi

27 Mayıs’ın darbe olduğunu kabul eden Onur Öymen’in, AK Parti Hükümeti’ne karşı ise tek parti dönemini övmesi dikkat çekti. Yeni bir kitap çalışması yaptığını duyuran Öymen, Türkiye’nin AKP döneminde demokrasiden geriye gittiğini iddia etti. Öymen’in verdiği örnekler de ilginç. Aydın Doğan’a verilen para cezası ile Ergenekon kapsamında tutuklanan Rektörleri referans gösteren Onur Öymen, “Tek parti döneminde siz 7 rektörün tevkif edildiği olayı hatırlıyor musunuz? Atatürk’ü de basın eleştiriyordu. Bir kere boykot çağrısı yaptığını duydunuz mu? Hoşlanmadığı gazetelere büyük para cezaları verildiği olmuş mu?” diye sordu. İsmet İnönü’nün Türkiye’yi çok partili hayata geçirdiğini söyleyen Öymen, daha sonra demokraside adım adım geriye gidişler olduğunu kaydetti, “O dönemi suçlamak haksızlık olur” diye ekledi.

Öymen Açıkladı: Türkeş’le birlikte Ermenilerle gizli görüşme yaptık

MHP’nin merhum lideri Alparslan Türkeş’in Ermenistan Devlet Başkanı Levon Tor Petrosyan ile 17 yıl önce yaptığı görüşme büyük yankı uyandırmıştı. Dışişleri Bakanlığı bünyesinde kritik görevlerde bulunan Onur Öymen, Türkeş ve kendisinin Ermenilerle gizli görüşme yaptığını ilk kez açıkladı. Almanya’da Büyükelçi olduğu dönemde Ankara’dan kendisine talimat geldiğini ve Türkeş’le birlikte Ermenilerle görüştüğünü söyleyen Öymen, “Sanmayın ki sadece bu Hükümet döneminde ilişkiler normalleştirilmeye çalışıldı. Türkeş’in Ermenistan Hükümet temsilcileriyle yaptığı görüşmelerden birine ben de katıldım,bana katılmam yönünde talimat gönderildi. Görüşme iyi niyetli hava içinde geçti. Ermenistan’a bizim de gönderdiğimiz resmi, gayriresmi insanlar oldu. Türkeş’in başka görüşmeleri de oldu, Almanya’da farklı isimlerle. Yalnız Türkeş yapmadı, biz de dışişleri bakanlığı olarak temas ettik.

6 Ok değişmeyecek

Kongreye giden CHP’de kadro ve zihniyet değişimi olup olmayacağı merak ediliyor. CHP’li Öymen, ideolojik çizgilerini korumakla övündüğü programda, 6 Ok’a bağlılık mesajı verdi: "6 ok bizim ilkelerimiz, biz bu ilkelerden nasıl feragatta bulunuruz?” dedi.
Bu haber toplam 974 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri