Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

OPERASYON CİHANER - 1

02.04.2010 12:06
İlhan Cihaner'i Kurtarma Operasyonu'nun birinci perdesi bugün Yargıtay'da görülen duruşmada gerçekleşti. Üstelik bu yazılmasına rağmen...

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'le ilgili görev suçları konusundaki davanın ilk duruşmasını yaptı.

Cihaner'in avukatı Turgut Kazan, Erzurum'daki Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dosya ile Yargıtay'daki dosyanın birleştirilmesini talep etti. Cumhuriyet Savcısı ise Erzurum'daki dosyanın incelenmek üzere getirilmesini istedi. Ayrıca Cihaner'in gelecek duruşmada hazır olması istendi. Dava 14 Mayıs'a ertelendi.

İki davanın birleştirilip Cihaner'in kurtarılacağı daha önce deşifre edilmişti. İlk duruşmada bunun ilk ayağı gerçekleşti.

İŞTE İLK AYAGI GERÇEKLEŞEN OPERASYONUN SATIR SATIR DEŞİFRESİ

İLHAN CİHANER İ KURTARMA OPERASYONU

ETÖ SORUŞTURMASI KAPSAMINDA ÖRGÜTÜN ERZİNCAN YAPILANMASINA KARŞI ERZURUM C BAŞSAVCILIĞINCA YÜRÜTÜLEN SORUŞTURMADA SİLAHLI TERÖRÖ ÖRGÜTÜNE ÜYE OLMA SUÇUNDAN 16 ŞUBAT 2010 DA GÖZALTINA ALINAN, 17 ŞUBAT 2010 TARİHİNDE İSE ERZURUM ÖZEL YETKİLİ AĞIR CEZA MAHKEMESİNCE TUTUKLANAN ERZİNCAN BAŞSAVCISI İLHAN CİHANER’İN ERZURUMDAKİ DURUŞMASI 5 MAYIS 2010 TARİHİNDE YAPILACAK. BU ARADA İLHAN CİHANER İN TUTUKLANMASINDAN SONRA HSYK TARAFINDAN YAPILAN BÜTÜN BASKILARA VE ÖZEL YETKİLİ SAVCILARIN GÖREVLERİNDEN ALINMASINA KARŞIN  AVUKATLARI TARAFINDAN TUTUKLULUĞA YAPILAN 4 İTİRAZ REDDEDİLMİŞTİ.

DAHA ÖNCE İŞLEDİĞİ SUÇLARDAN YARGITAYDA YARGILANMASINA 2 NİSAN DA BAŞLANACAK

GEÇEN YIL ADALET MÜFETTİŞLERİNİN SORUŞTURMASI SONUCUNDA EVRAKTA SAHTECİLİK VE GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇLARINDAN  BAŞSAVCI İLHAN CİHANER HAKKINDA TUNCELİ AĞIR CEZA MAHKEMESİ TARAFINDAN AÇILAN DAVANIN YARGILANMASINA YARGITAY 11. CEZA DAİRESİNDE BAŞLANIYOR. BİRİNCİ SINIF SAVCI OLAN ERZİNCAN BAŞSAVCISI İLHAN CİHANER İŞLEDİĞİ SUÇLARIN GÖREV SUÇU OLMASI NEDENİYLE YARGITAYIN EVRAKTA SAHTECİLİK SUÇLARINA BAKMAKLA GÖREVLİ DAİRESİ OLAN 11. CEZA DAİRESİNDE YARGILANIYIR. CİHANER İN İLK DURUŞMASI 2 NİSAN CUMA GÜNÜ YAPILACAK. HALEN ERZURUM KAPALI CEZAEVİNDE TUTUKLU BULUNAN İLHAN CİHANER İN CEZA MUHAKEMESİ KANUNU GEREĞİNCE ANKARADA YAPILACAK DURUŞMAYA GETİRİLMESİ GEREKİYOR.

DOSYALAR BİRLEŞTİRİLECEK!!!

TAM BU GELİŞMELER YAŞANIRKEN YARGI KULİSLERİNDE DOLAŞAN BİR İDDİA ORTAYA BOMBA GİBİ DÜŞTÜ. İDDİALARA GÖRE YARSAV IN BAŞINI ÇEKTİĞİ BİR GİRİŞİMLE 2 NİSAN CUMA GÜNÜ YARGITAY 11 CEZA DAİRESİNDE YAPILACAK DURUŞMADA, DOSYANIN ERZURUM DA Kİ İLHAN CİHANER DOSYASI İLE BİRLEŞTİRİLMESİ KONUSUNDA BİR KARAR VERİLECEĞİ VE HATTA CİHANER İN TAHLİYE EDİLECEĞİ SÖYLENİYOR.

YARSAV DEVREDE

İLHAN CİHANER İN TUTUKLANDIĞI GÜNDEN BU YANA AKTİF BİR ŞEKİLDE CİHANER İN YANINDA YER ALAN YARSAV, HER FIRSATTA BU TAVRINI AÇIKÇA ORTAYA KOYMAKTAN ÇEKİNMEDİ.

TUTUKLANMADAN ÖNCE DE HER FIRSATTA ANKARA GELEREK YARSAV LA GÖRÜŞ VE BİLGİ ALIŞVERİŞİ YAPTIĞI SÖYLENEN İLHAN CİHANER E DİNLENDİĞİNE İLİŞK,N MAHKEME KARARI DA YARGITAY C BAŞSAVCILIĞININ SİYASİ PARTİLER BÜROSUNDA BULUNAN RESMİ FAKSINDAN YARSAV ESKİ BAŞKANI ÖMER FARUK EMİNAĞAOĞLU TARAFINDAN FAKS ÇEKİLDİĞİ VAKİT GAZETESİNDE HABER KONUSU OLMUŞTU.

ERZİNCAN BAŞSAVCISI İLHAN CİHANER TUTUKLANINCA YARSAV YÖNETİMİNDE YER ALAN YARGITAY TETKİK HAKİMİ LEYLA KÖKSAL’IN DESTEK OLMAK AMACIYLA ERZİNCAN’A GİTTİĞİ VE CİHANER İN EVİNDE EŞİNE BİR GECE MİSAFİR KALDIĞI İLERİ SÜRÜLDÜ. HATTA BU ZİYARETİ YARSAV ADINA YAPTIĞI KAYDEDİLEN YARGITAY TETKİK HAKİMİ LEYLA KÖKSAL IN DİKKAT ÇEKMEMEK İÇİN ERZİNCAN A İSTANBUL ÜZERİNDEN UÇAKLA GİTTİĞİ İLERİ SÜRÜLDÜ. YİNE İDDİAYA GÖRE BU ZİYARETİN HEMEN ARKASINDAN HAKİM LEYLA KÖKSAL HSYK BAŞKAN VEKİLİ KADİR ÖZBEK İ MAKAMINDA ZİYARET EDEREK BİLGİ VERDİ.

CİHANER İN AVUKATI TURGIT KAZAN, HSYK BAŞKAN VEKİLİYLE GÖRÜŞTÜ MÜ?

ERZİNCAM BAŞSAVCISI CİHANER İN TUTUKLANMASININ ARDINDAN HAKKINDA DÜZENLENEN İDDİANAME 1 MART 2010 TARİHİNDE KABUL EDİLİNCE CİHANER İN AVUKATI TURGUT KAZAN’IN O HAFTA İÇİNDE ANKARA YA GELEREK HSYK BAŞKAN VEKİLİ KADİR ÖZBEK İLE MAKAMINDA BİZZAT GÖRÜŞTÜĞÜ İLERİ SÜRÜLDÜ. BU ZİYARETİN ARDINDAN İSE TURGUT KAZAN IN YARSAV YÖNETİMİ, ESKİ YARGITAY BAŞSAVCISI KANADOĞLU VE İSMİ BAZI ERGENEKON SANIKLARIYLA OLAN İRTİBATLARI NEDENİYLE GÜNDEME GELEN VE CİHANER E CUMHURİYET GAZETESİNDE YAZDIĞI YAZILARLA AÇIK DESTEK VEREN BİR YARGITAY ÜYESİYLE DE (HAMDİ YAVER AKTAN) GÖRÜŞTÜĞÜ İDDİA EDİLDİ

İLHAN CİHANER İN EŞİ MUTEBER CİHANER HSYK ÜYELERİ VE YARGITAY BAŞSAVCISIYLA GÖRÜŞTÜ MÜ?

YAKLAŞIK İKİ HAFTA KADAR ÖNCE DE ANKARA YA GELEN İLHAN CİHANER’İN BİR BANKADA ÇALIŞAN EŞİ MUTEBER CİHANER’İN YARSAV BAŞKANI EMİNE ÜLKER TARHAN VE YARSAV YÖNETİM KURULU ÜYELERİYLE GÖRÜŞMELER YAPTIĞI VE ANKARA ZİYARETİNİ YARSAV IN ORGANİZE ETTİĞİ SÖYLENİYOR. BU ZİYARETTE CİHANER İN EŞİ MUTEBER CİHANER İLE ÖMER FARUK EMİNAĞAOĞLU NUN YAKINDAN İLGİLENDİĞİ DE İLERİYE SÜRÜLEN İDDİALAR ARASINDA.

CİHANER İN EŞİ MUTEBER CİHANER İN BUNUN YANINDA HSYK ÜYELERİNİ DE MAKAMLARINDA ZİYARET EDEREK KENDİLERİYLE ÖZEL GÖRÜŞMELER YAPTIĞI YARGI KULİSLERİNDE SÖYLENİYOR. YİNE MUTEBER CİHANER İN YARGITAY C BAŞSAVCISI ABDURRAHMAN YALÇINKAYA İLE DE YARGITAY BİNASINDA BİR GÖRÜŞME YAPTIĞI İDDİA EDİLDİ.

DOSYALAR BİRLEŞECEK CİHANER KURTULACAK

TÜM BU GİRİMLERN ARDINDAN BİR SÜREDİR GEREK YARSAV GEREKSE HSYK CEPHESİNDE İLHAN CİHANER HAKKINDA BİR SESSİZLİK HAKİM OLMUŞTU. ANCAK BU SESSİZLİĞİN NEDENİ ORTAYA ÇIKTI.

YAPILAN TÜM MÜDAHALELERE RAĞMEN SERBEST KALMASI SAĞLANAYAN HATTA YAPTIĞI İTİRAZLARIN TAMAMI REDDEDİLEN CİHANER İN ÖNCE TAHLİYE OLMASI ARDINDAN DE BERAAT ETMESİ İÇİN ÖMER FARUK EMİNAĞAOĞLU  VE YARSAV IN YÜRÜTTÜĞÜ BİR PLANIN İCRAYA KONULDUĞU YARGI KULİSLERİNDE KONUŞULUYOR. ÖMER FARUK EMİNAĞAOĞLUNUN SON GÜNLERDE SIK SIK YARGITAY 11. CEZA DAİRESİNE GELEREK DAİRE BAŞKANI ERSAN ÜLKER VE DAİRE ÜYELERİ İLE GÖRÜŞMELER YAPMASI DA BU İDDİALARI GÜÇLENDİRİYOR. BİLİNDİĞİ GİBİ YARGITAY BAŞSAVCILIĞI SEÇİMİNDE ADAY OLAN VE YARGITAY GENEL KURULUNDA EN FAZLA OYU ALMASINA RAĞMEN DÖNEMİN CUMHURBAŞKANI A NECDET SEZER TARAFINDAN BAŞSAVCILIĞA SEÇİLMEYEN YARGITAY 11. CEZA DAİRESİ BAŞKANI ERSAN ÜLKER İN YARGITAY DAKİ SEÇİM KAMPANYASINDA ÖMER FARUK EMİNAĞAOĞLU ÇOK AKTİF BİR ROL OYNAMIŞTI. HATTA BU NEDENLE ERSAN ÜLKER İN YERİNE YARGITAY BAŞSAVCILIĞINA ATANAN ABDURRAHMAN YALÇINKAYA’NIN İL BAŞLARDA ÖMER FARUK EMİNAĞAOĞLU NU SİYASİ PARTİLER MASASINDAKİ ÖNEMLİ GÖREVDEN ALARAK YARGITAY C BAŞSAVCILIĞININ  1. MASASINA DÜZ SAVCI OLARAK GÖREVLENDİRDİĞİ ANCAK DAHA SONRA ARAYA GİREN KİŞİLERİN İKİLİNİN ARALARINI DÜZELTTİĞİ İLERİ SÜRÜLMÜŞTÜ.

YARGITAY DA KONUŞULAN SENARYOYA GÖRE PLAN İKİ ALTERNATİFLİ OLARAK HAZIRLANDI:

1-      2 NİSAN CUMA GÜNÜ İLHAN CİHANER İN EVRAKTA SAHTECİLİK VE GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇLARINDAN YARGILANDIĞI DOSYADA SANIK AVUKATLARININ TALEBİ ÜZERİNE CEZA MUHAKEMESİ KANUNUNUN 10 VE 16. MADDESİNE AÇIKÇA AYKIRI OLMASINA RAĞMEN ERZURUM DOSYASIYLA BİRLEŞTİRME VE TAHLİYE TALEP EDECEK. YARGITAY 11. CEZA DAİRESİ ELİNDE ERZURUM ÖZEL YETKİLİ AĞIR CEZA MAHKEMESİNE  AÇILAN BU DAVA DOSYASININ OLMAMASINA KARŞIN  EĞER RESEN BİRLEŞTİRME KARARI VERİRSE HEMEN TAHLİYESİ DE İSTENECEK VE TAHLİYE OLMASI SAĞLANACAK.

2-      KONUŞULAN İKİNCİ SENARYOYA GÖRE İSE, 2 NİSAN 2010 CUMA GÜNÜ YAPILACAK DURUŞMADA CİHANER İN AVUKATLARI YİNE DOSYANIN ERZURUM ÖZEL YETKİLİ AĞIR CEZA MAHKEMESİNDEKİ  CİHANER İN TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ OLMA SUÇUNDAN YARGILANDIĞI DOSYA İLE BİRLEŞTİRİLMESİ TALEP EDİLEREK DOSYANIN İNCELENMEK ÜZERE 11 CEZA DAİRESİNE İSTENMESİNİ TALEP EDECEK. DURUŞMA YAKIN BİR TARİHE ERTELENEREK DOSYA ERZURUM DAN İSTENECEK. ERZURUM ÖZEL YETKİLİ AĞIR CEZA MAHKEMESİ DOSYAYI İNCELENMEK ÜZERE GÖNDERDİĞİNDE YARGITAY 11 CEZA DAİRESİ SANIK CİHANER İN AVUKATLARININ TALEBİ ÜZERİNE BİRLEŞTİRME KARARI VEREREK DOSYAYI BİRLEŞTİRECEK VE TAHLİYE KARARI VERECEK.

YARGI KULİSLERİNDE YOĞUN OLARAK KONUŞULAN BU SÖYLENTİLERİN NE KADARININ DOĞRU OLDUĞUNU ZAMAN GÖSTERECEK.

ÖTE YANDAN KONU HAKKINDA BİLGİSİNE BAŞVURDUĞUMUZ HUKUKÇULAR, İKİ FARKLI YERDE GÖRÜLEN DAVA DOSYALARININ BİRLEŞTİRİLMESİ İÇİN ARALARINDA İRTİBAT BULUNMASI GEREKTİĞİ VE BİRLEŞTİRMEYE HER İKİ MAHKEMENİN DE MUVAFAKAT ETMESİ GEREKİYOR.  EĞER MAHKEMELER BİRLEŞME KONUSUNDA MUVAFAKAT VERİRLERSE O ZAMAN DOSYA DAHA AĞIR SUÇA BAKMA GÖREVİ OLAN MAHKEMEDE BİRLEŞİYOR. EĞER MAHKEMELERDEN BİRİSİ DOSYALARIN BİRLEŞMESİNE KARŞI ÇIKARSA O ZAMAN CMK’NUN 16/2-3-4. MADDELERİ GEREĞİNCE DOSYANIN BİRLEŞİP BİRLEŞMEYECEĞİNE MÜŞTEREK GÖREVLİ ÜST DERECE MAHKEMESİNİN KARAR VERMESİ GEREKİYOR. OLAYIMIZDA DA ERZURUM ÖZEL YETKİLİ AĞIR CEZA MAHKEMESİNİN DOSYANIN YARGITAY 11. CEZA DAİRESİNDE BİRLEŞMESİNE MUVAFAKAT ETMEMESİ DURUMUNDA YÜKSEK GÖREVLİ MAHKEME OLARAK YARGITAY CEZA GENEL KURULUNUN UYUŞMAZLIĞI ÇÖZÜME BAĞLAMASI GEREKİYOR.

Plan böyle…

Bu haber toplam 2288 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri