Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Operatörümü nasıl değiştirebilirim?

09 Kasım 2008 / 16:51
Milyonların beklediği operatör değişikliği nihayet başladı. Değiştirmeyi düşünüyorsanız sizler için işte yol haritası.
Uzun zamandır beklenen cep telefonu numara taşınabilirliği uygulaması bugün başlıyor. GSM şirketleri kampanya yarışına girerken, mevcut abonelerin yüzde 10'unun operatör değiştirmesi bekleniyor.

Cep telefonu numarasını değiştirmeden başka bir GSM operatörüne geçmeyi sağlayan numara taşıma sistemi bugün başlıyor. Aboneler numaralarının tek bir hanesini bile değiştirmeden diledikleri operatörden hizmet alma ayrıcalığına sahip hale geliyor. Hizmet, operatörler arasında rekabeti kızıştırırken, abone süreci iyi takip edebilirse bu işten kârlı çıkacak. Operatörler müşteri çekmek için yeni tarifeler ve katma değerli hizmetleri devreye soktu.

2 gün bedava

Turkcell, "Senin Şanslı Günün" sloganıyla, 2 Gün Bedava Kampanyası başlattı. Turkcell bireysel faturalı hat sahipleri, "BEDAVA" yazıp 8040'a gönderdiklerinde haftanın 2 günü tüm Turkcell'lilerle bedava konuşacak. Dün başlayan kampanyaya katılmak için kısa mesaj göndermek yeterli oluyor. Turkcell mesaj için herhangi bir ek ücret almayacak.

Kontör ve cep hediye

Avea mevcut tarifelerine ek olarak yeni abonelere yönelik bir kampanya başlattı. Avea'dan yeni hat alan müşteriler 250 kontör ve bir cep telefonu sahibi olabiliyor. Şirket ayrıca her yöne 300 tarifesi ile 30 YTL'ye 300 dakika hediye ediyor.

Limitsiz ofis

Vodafone ise tam anlamıyla bir kampanya atağı gerçekleştiriyor. Limitsiz Ofis Tarifelerini devreye sokan şirket, kurumsal abonelerini grup içi görüşmelerde dakika sınırlaması olmaksızın aylık 8 YTL ve 24 YTL seçenekleri ile konuşturuyor ve mesajlaştırıyor. Mevcut tarifelerinde de birtakım cazip değişikliklere giden Vodafone, Cep Öğrenci Tarifesi'nde, 100 ve 250 kontör yüklemeye şebeke içi 100 ve 250 SMS hediye veriyor. Aralık 2007'de hizmete sunulan Cep1 tarifesi ile yalnızca 100 kontör yükleme yaparak her yöne bir kontöre konuşmak mümkün.

BORÇLU DA TAŞINABiLECEK

Numara taşımanın operatörler açısından risk içeren en önemli maddesi ise borçlu aboneler. Borçlu abone numarasını taşıyabilecek, ancak borcu eski operatöründe sabit kalacak. Kara liste konusu ise operatörlerin kendi aralarında anlaşmasını bekliyor. Operatörler abone bilgilerini vermek istemediği için uygulama askıda bekliyor. Telekomünikasyon Kurumu ise numara taşıma işlem sayısına müdahale etmiyor.

YÜZDE 10 BEKLENTiSi

D iğer ülkelerde yapılan uygulamalarda kullanıcıların yaklaşık yüzde 10'nun numarasını taşıdığı numara taşınabilirliği uygulamasının Türkiye'de de benzer bir rakama ulaşması bekleniyor. Türkiye'de kayıtlı 65 milyon GSM abonesi var. Ancak bunun yüzde 40 milyonu aktif kullanıcı olarak görülüyor. Yüzde 10'luk kesimin numarasını taşımasının yanında, abone sayısında da ikinci hatlar iptal edileceği için azalma bekleniyor.Zehra SAYAN/ BUGÜN
Kaynak:
Bu haber toplam 5582 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri