Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Oramiral'in ogulları takipte

07 Temmuz 2008 / 17:22
CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’in her iki oğlunun da Çalık Grubuyla ilişkide olduğunu iddia etti.

CHP’li Topuz, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, gazeteci Fatih Altaylı’nın gündeme getirdiği, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’in oğullarının Çalık grubuyla ilişkisini sordu. Topuz, “Son günlerde, Atatürkçü kimliği ile bilinen ve aralarında gazeteci ve emekli üst düzey subaylarında bulunduğu bazı aydınların göz altına alınmasına neden olan ‘günlüğün’ sahibi olduğu söylenen dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Emekli Oramiral Sayın Özden Örnek’in, her iki oğlunun da Başbakan Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Çalık Grubu ile olan ilişkisi, Fatih Altaylı tarafından kaleme alınmıştır. Söz konusu yazıda, özel sektör bankalarının kredi vermediği, ancak iki devlet bankası Halk ile Vakıfbank’tan, 10 yıl vadeli, 3 yılı ödemesiz toplam 750 milyon dolar kredi ile Sabah ve ATV’ye sahip olan ve Başbakan‘ın damadı Berat Albayrak’ın Genel Müdürlüğünü yaptığı Çalık Holdingin, iştiraki Naturelgaz Sanayi ve Ticaret A.Ş.(Eski adı Çalgaz A.Ş.)’nin yönetim kurulu üyeliğine Oramiral sayın Özden Örnek’in oğlu Burak Örnek’in getirilmesine dikkat çekilmektedir. Sayın Özden Örnek’in Yapımcı- yönetmen oğlu Tolga Örnek’in Gelibolu filminin sponsorları arasında da yer alan Çalık Grubu ailesini AKP içerisinde, AKP’nin MYKY üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın temsil ettiği bilinmektedir“ dedi. Topuz, Erdoğan’a şu soruları yöneltti:

“Kamuoyunda, Ergenekon soruşturması olarak bilinen ve Atatürkçü kimlikleri ile saygın bir yere sahip kimi aydınların sorgulanmasına ve tutuklanmasına neden olan ‘günlüğün’ sahibi olduğu söylenen bir kişinin çocuklarının, Başbakan‘a yakınlığı ile bilinen Çalık Grubu iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyeliği nezdinde göreve getirilmiş olması sizce nasıl değerlendirilmektedir? Söz konusu ‘günlük’ ile Oramiral Özden Örnek’in oğlu Burak Örnek’in Çalık Grubu iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyeliğine getirilmesi arasında bir ilişkinin varlığından söz edilebilir mi? “


Kaynak:
Bu haber toplam 898 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri