Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Orduyu sarsan Paşa istifası

18.10.2009 08:38
Raporu hazırlayan Paşa, istifa etmek zorunda kaldı.
Bilge Köyü katliamındaki ihmal iddialarını soruşturmakla görevlendirilen Tuğgeneral Halim Tırkaz'ın raporu Jandarma'da rahatsızlığa sebep oldu. Tırkaz istifa etmek zorunda kaldı.
Taraf gazetesinin haberine göre, Bilge köyünde 44 kişinin katledildiği katliamının ardandan Jandarma'nın ihmali başta olmak üzere, "156 Jandarma İmdat" hattının neden çalışmadığını ortaya çıkarmak için idarî soruşturma başlatıldı. İncelemenin ardından ihmali görülenler hakkında Tuğgeneral Halim Tırkaz tarafından bir rapor hazırlandı. Geleceğin Kurmay Başkanı ve Jandarma Genel Komutanı olması beklenen Tırkaz, raporunda Mardin İl Jandarma Komutanı Albay Alaattin Katı'nın yerine Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ata Kalkan'ı suçladı. Tuğgeneralin, Albaya feda edilmesini istemeyen Kurmay Başkanı, Tırkaz'dan raporunu değiştirmesini, Albayı suçlamasını istediği iddia edildi. Bu emre uymayan Tırkaz, yapılan baskılara dayanamayıp istifa etti.

Meclis soruşturma istemişti

Bilge Köyü katliamının son kurbanı Tuğgeneral Halim Tırkaz'ı istifaya götüren süreç, emekli subay ve askerlerin hazırladığı "oguzyurdu.com" sitesinde tüm ayrıntılarıyla yer aldı.

Bilge köyünün yakınındaki Seyhan Jandarma Karakolu'nun olayı neden fark edemediği ve beş dakika mesafedeki köye neden saatler sonra gittiği kamuoyunda çokça tartışılmıştı. Ayrıca köylülerin "156 Jandarma İmdat" telefonunu aradıkları ancak Jandarma'ya ulaşamadıkları bilgisi de basına yansımıştı. Katliamla ilgili Meclis İnsan Hakları Komisyonu da konuyu incelemek üzere bir rapor hazırlamıştı.

Raporda, "Jandarma 156 ihbar hattının olaydan bir hafta önce bozulduğu" belirtilerek "Jandarma Karakolu'ndan olay yeri ile irtibatın geç kurulması ve intikalin gecikmesi konusunda idari soruşturma açılması gerektiği" kaydedilmişti.

Diyarbakır sorumlu

Başlatılan incelemede konuyla ilgili olarak dönemin Mardin İl Jandarma Komutanı J. Kur. Kd. Albay Alaadin Katı, komisyon üyelerine "sistemin bir hafta önce arızalandığı ve Diyarbakır'a tamire gönderildiğini" söylemişti. Katı, yaptığı bu savunmayla topu cihazın tamire gittiği yer olan Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı'na attı. Sitede yer alan haberde Diyarbakır'daki dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ata Kalkan ise olayın basına duyulmasından itibaren oldukça sıkıntılı saatler geçirmiş, böyle bir olayda Jandarmanın ihmalinin Meclis raporuna girmiş olmasının tümgenerallik için terfi sırasında olan Ata Paşayı rahatsız ettiği" belirtiliyor.

Albaylar paşalara kurban

Komisyonun "idari soruşturma açılmalıdır" kararının ardından Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık'ın talimatıyla, Jandarma'nın gelecek vaad eden paşalarından Tuğgeneral Halim Tırkaz konuyu soruşturmak üzere görevlendirildi. Halim Paşa, Mardin ve Diyarbakır'da incelemelerde bulunduktan sonra raporunu hazırladı.

Sitenin haberine göre paşayı istifa sürecine götürecek olaylar da bu raporla birlikte başladı. "Halim Paşa, raporunda sürekli arızalanan cihazı tamir etmeyen Jandarma Bölge Komutanlığı'na da faturayı keserek, bu tür olaylarda paşalann korunması ve albayların kurban edilmesi teamülüne aykırı davranmış oluyordu."

Tırkaz'ın hazırladığı rapor Jandarmanın en kıdemlisi durumunda olan Kurmay Başkanı Korgeneral Mustafa Bıyık tarafından kabul görmedi. Bıyık Paşa, Halim Paşa'dan raporu yeniden yazmasını istedi. Ancak bunu da Halim Paşa kabul etmedi. İki paşa arasındaki tartışmalar karşılıklı restleşmeye kadar gitti. Tırkaz, yaşanan bu gerilimin ardından emeklilik dilekçesini karargâha gönderdi. Jandarma Genel Komutanı'nm dilekçeyi işleme koydurmasıyla Tuğgeneral Halim Tırkaz emekliye ayrıldı.

TARAF
Bu haber toplam 1994 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri