Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ordu içinde PKK'lılar var iddiası

18.07.2010 00:00
"Türk Silahlı Kuvvetleri içinde PKK'lılar mı var?" Bu iddia Türkiye'nin gündemine bomba gibi düştü

Bugün gazetesinin haberine göre, TSK'da görevli bir subay, üst rütbeli bir başka subaya PKK'lılar için, "Adamlarımız" dedi ve heronların düşürülmesini istedi.


Bu çarpıcı iddia 15 Temmuz'da, Bugün gazetesinin manşetinde yer aldı.

İddialara göre bu görüşme, 10 Ekim 2007'de yapıldı. Heronların düşürülmesini isteyen subaya, karşı taraftaki subayın verdiği cevap, "Bir çaresine bakacağız" oldu.

Konuşmayı, Milli İstihbarat Teşkilatı tespit etti. Gereğinin yapılması için konuyu Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na iletti.

Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı ise İlker Başbuğ'ydu ve olayla ilgili soruşturma emri verdi.

İsimleri tespit edilen iki subay, Fırat Ç. ve Selami Selçuk Ç. hakkında soruşturma açıldı. Ancak habere göre, soruşturmayı yürütmekle görevli hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, soruşturmayı kararttı.

Dosyada, Üçok'un sadece Fırat Ç.'yi şüpheli olarak dinlediği ve bir gün nezarette tuttuktan sonra serbest bıraktığı iddia edildi.

Ayrıca Üçok'un, Selami Selçuk Ç.'yi şüpheli sıfatıyla değil tanık sıfatıyla dinleyip hakkında işlem yapmadığı öne sürüldü.

Yetki tartışmalarının ardından o dosya şimdi Genelkurmay Askeri Savcılığı'nda.

"Herkes hesabını verecek"


Taraf gazetesine konuşan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, iddiaları yalanlamadı; "Herkes hesabını verecek" dedi. Yine Taraf gazetesinin haberine göre, Başbakanlık iddialar için "Vahim" ifadesini kullandı.

Konuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir açıklama yapılmadı. Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin ise, "İdidalar ciddi" dedi.

Şahin, Genelkurmay Başkanlığının, mutlaka bu iddiayla ilgili kendi içinde inceleme, değerlendirme, soruşturma yapacağını belirtti.

TBMM Başkanı Şahin, "Birkaç gün önce gazetede ordu içinde PKK'lılar olduğuna ilişkin haber vardı. Muhalefet, Genelkurmayın, habere ilişkin açıklama yapmamasını, sessizliğini eleştirdi. Genelkurmay Başkanlığının sessiz kalmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu, "Bu çok ciddi bir iddiadır. Mutlaka bu iddiayla ilgili Genelkurmay Başkanlığımız, kendi içinde bir inceleme, değerlendirme, soruşturma yapacaktır. Bu inceleme ve soruşturma sonucu ortaya çıkınca açıklama yapması herhalde daha uygundur diye düşünmüş olacaklar" dedi

Bu haber toplam 1114 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri