Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TSK Profesyonel Orduya Geçiyor

16.03.2010 10:30
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, temmuzda 6 tugayın tamamen profesyonelleşeceğini söyledi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, ''14 Nisan 2009'da sivil asker ilişkileriyle ilgili olarak ne söylediysem bugün de aynı noktadayım. Bir sorun da görmüyorum, sivil asker ilişkileriyle ilgili olarak'' dedi.
Orgeneral Başbuğ, Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği Sempozyumunun Merkez Orduevi'nde yapılan resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.


-PROFESYONEL ORDUYA GEÇİŞ-

Orgeneral Başbuğ, verdikleri sözleri hep tuttuklarını ifade ederek, TSK üniformasını 1957 yılında askeri liseye girdiğinden bu yana 53 yıldır giydiğini söyledi. Subaylığa 1962 yılında terfi ettiğini ve fiili hizmet olarak 48 yıldır görev yaptığını anlatan Orgeneral Başbuğ, bunun bir rekor olduğunu belirtti.

Orgeneral Başbuğ, şöyle devam etti:

''Bakın isterseniz bir arayın, yok. 47 var, 46 var. Niye bunu, rakamı söylüyorum; 53 yılın da arkasındayım, 48 yılın da arkasındayım. Söz verdik, söylediklerimizin arkasındayım. Ne dedim geçen iki sene evvel 'Komando tugaylarını profesyonel yapacağız.' Toplam 6 tugay zaten. Türk ordusunun tamamını profesyonel yaparsanız maaşınız kalmaz, yapamazsınız, mümkün değil. Ne dedik, '6 komando tugayını profesyonel yapacağız' dedik. Bunu söyledik, deklare ettik. Eğirdir'de söyledik. Şu an neredeyiz? Şırnak Akçay'da tugayımız var. Çakırsöğüt'te Jandarma Komando Tugayımız var. Şu anda bir jandarma komando tugayımız yüzde 100 profesyonel. Geriye kaldı 5 tugayımız. Bunlar da bugün itibarıyla yüzde 88 profesyonel oldu. Ümit ediyorum ki Temmuzda bu projeyi tamamlayacağız. Diğer 5'ini de tamamlayacağız.''

''Tugayların profesyonelleşmesi terörle mücadelede nasıl bir etki yaratacak?'' sorusuna Orgeneral Başbuğ, ''Önemli. Ben her zaman söylüyorum Mehmetçiğin motivasyonunu profesyonelde bulamazsınız. Bu gerçek. Bizim Mehmetçik başka. Mehmetçik geliyor motivasyonu muazzam. Söylememe gerek var mı? Bu mücadelede süreklilik de tecrübe de çok önemli. Dolayısıyla bu projeyi söz verdik bitiriyoruz'' yanıtını verdi.

-DİYARBAKIRSPOR-

Bir gazetecinin, Diyarbakırspor maçlarında yaşanan olaylarla ilgili sorusu üzerine, Orgeneral Başbuğ, ''Bence olmaması gereken olaylar. Açıkçası çok yakın takip etmiyorum olayı ama tabii ki, hele ki bu bir spor müsabakası. Diyarbakırspor'un 1. Lig'de olmasını tabii ki arzu ederiz. Karşı görüşte olan olur mu? Olması çok açıdan mutlaka yararlı bir şey. Tabii bu son olaylarla ne olur bilmiyorum. Çünkü iki maçı hükmen kaybederse ligden otomatikman düşüyor. Ama hoş bir şey değil. Birileri bir şey mi istiyor? Onu da bilmiyorum açıkçası'' diye konuştu.


-TERÖRLE MÜCADELE-

Bir gazetecinin, ''Terör eylemlerinde bir azalma görülüyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusunu Orgeneral Başbuğ, ''Bu aslında normal bir süreçtir. Kış dönemi biraz daha sakindir. Mart, Nisan bakın eski dönemlerde de bu normal, rutin süreç diyelim'' diye yanıtladı.

Orgeneral Başbuğ, ''Bütün bu itiş kakışlar iktidarla cephedeki terörle mücadele eden askeri olumsuz yönde etkiliyor mu?'' sorusu üzerine şöyle konuştu:

''Bakın hep aynı suali soruyorsunuz. Benim prensiplerimde bölük komutanı, bölük komutanlığını yapacak, tabur komutanı, tabur komutanlığını, tugay, tugay. Herkesin sorumluluğu, yetkisi farklı. Ben hiçbir zaman bölük komutanının Genelkurmay Başkanlığı yapmasını kabul etmem. Herkes kendi görevini yapacak. Herkes kendi sorumluğunu bilecek. Ama onların bir üstü de onları bilgilendirecek. Tabii ki onların da kafasında bazı sualler olacak, onları da bilgilendirmek lazım.''

-SİVİL İKTİDAR-ASKER İLİŞKİSİ-

Bir gazetecinin, ''Sivil iktidar asker ilişkisi ne zaman rayına oturur? Seçim döneminden sonra mı davaların bitişinden sonra mı, tahminiz ne?'' sorusunu yanıtlarken Orgeneral Başbuğ, ''Sivil asker ilişkileri açısından biraz da doktrinel diyelim, kim konuşuyor en açık?'' diye sordu. Gazetecinin, ''Siz konuşuyorsunuz'' sözleri üzerine Orgeneral Başbuğ, şunları kaydetti:

''Ne zaman konuştuk 14 Nisan 2009. Bizim görüşümüz o. Devam ediyor, bir farklılık yok. Sivil asker ilişkileriyle ilgili olarak, 14 Nisan 2009'da Harp Akademilerinde dile getirdik. Belki akademik diyebilirsiniz, belki teorik diyebilirsiniz. 14 Nisan 2009'da sivil asker ilişkileriyle ilgili olarak ne söylediysem bugün de aynı noktadayım. Bir sorun da görmüyorum, sivil asker ilişkileriyle ilgili olarak.''

Bu haber toplam 932 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri