Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ordunun yatak odasına baskın yapıldı!

30.12.2009 01:16
Dünya kozmik odayı konuşuyor: "Bu hareket, ordunun kanatlarını kırma çabalarında bir dönüm noktası olabilir"

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Seferberlik Tetkik Kurulu'nda yapılan aramaların "ordunun yatak odasına baskın" şeklinde değerlendirildiğini belirtti ve "Bu hareket, hükümetin ordunun kanatlarını kırma çabalarında bir dönüm noktası olabilir" diye yazdı.

Türkiye'de ordunun kendisini "laik sistemin bekçisi" olarak gördüğünü ve 1960'tan bu yana 4 hükümet devirdiğini yazan gazete, “Ordunun siyasete müdahalesini engellemek, Türkiye'nin demokratik standartlarını yükseltmesini talep eden Avrupa Birliği'ne üyelik açısından da kilit önem taşıyor. Ancak hükümete karşı çıkan laik muhalifler, AKP'nin bu girişimlerine oldukça kuşkuyla bakıyorlar" ifadesini kullandı.

Daily Telegraph, “Silahlı Kuvvetler'de yapılan aramanın nedeni hala tam olarak belli değil, fakat ordunun yatak odasına baskın olarak değerlendirilen bu aramalar, hükümetin ordunun kanatlarını kırma çabalarında bir dönüm noktası olabilir" diye yazdı.

Gazetede yer alan değerlendirmede, “Başbakan Tayyip Erdoğan, polisin Ankara'daki Seferberlik Tetkik Kurulu'nda yaptığı aramanın ilk gününde, 8 askerin gözaltına alındığı sırada, İslami kökleri bulunan hükümetle silahlı kuvvetler arasında bir gerilim olduğu iddialarını reddetti. Tutuklamalar, aralarında emekli generallerin de bulunduğu onlarca şüphelinin 'hükümeti devirip siyasi kaos çıkarmaya çalışmakla

Bu haber toplam 1202 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri